Bolest iz Azije mogla bi zaprijetiti i čovječjoj ribici

Foto: fah

Opstanku čovječje ribice (Proteus anguinus) mogla bi opasno zaprijetiti gljivična bolest hitridiomikoza koja se po svijetu proširila iz Azije, a pogađa vodozemce, upozoravaju slovenski biolozi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bolest je došla iz Azije i već izazvala masovni pomor vodozemaca širom svijeta. Uzročnik bolesti preživi u krajevima s temperaturom od 4 do 25 stupnjeva Celzija, što znači da bi u Sloveniji mogao ugroziti dvadesetak autohtonih vrsta vodozemaca, uključivši i čovječju ribicu”, upozoravaju herpetolog Nino Kirbiš i biolozi- stručnjaci za čovječju ribicu s Biotehničkog fakulteta u Ljubljani.

Infekciju tom bolešću izazivaju hitridne gljivice vrste Batrachochytrium dendrobatidis (Bd).

Infekcija napada kožu koja kod vodozemaca nije samo u funkciji zaštite tijela nego služi i za disanje i izlučivanje tekućine. Zato kod napadnutih i manje otpornih vrsta brzo dolazi do pothranjenosti, iscrpljenosti organizma i uginuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz osnovni oblik bolesti Bd koji se svijetom proširio zbog trgovine vodozemcima, prije četiri godine u Nizozemskoj se pojavila i njena mnogo agresivnija inačica (Bsal).

Jedna od inačkica spomenute bolesti već je prisutna u svim Sloveniji susjednim zemljama, osim u Hrvatskoj, pa bi se mogla prenijeti i na slovenska krška područja, u čijem podzemlju živi čovječja ribica, upozorili su slovenski stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.