Na katastrofalne suše u Kaliforniji najvjerojatnije su utjecale klimatske promjene izazvane ljudskim djelovanjem, objavilo je u utorak sveučilište Stanford, ali se znanstvenici ipak suzdržavaju da za manjak padalina otvoreno optuže klimatske promjene.
Izvješće Stanforda jedno je od najopsežnijih studija o povezanosti klimatskih promjena i ekstremnih suša u Kaliforniji koje su izazvale milijarde dolara štete.
U izvješću stoji da je polje visokog tlaka zraka, koja već dvije zime stoji nad Pacifikom blokirajući oluje na putu prema Kaliforniji, najvjerojatnije nastalo pod utjecajem stakleničkih plinova za čije je ispuštanje u atmosferu odgovoran čovjek.
To polje, koje znanstvenici zovu “Nevjerojatno tvrdokornom frontom” ili “Trostruki R” opustošila je tu američku saveznu državu u posljednje dvije kišne sezone.
“Možete je zamisliti kao golemi kamen u potočiću”, rekao je Daniel Swain, autor studije u kojoj stoji je taj fenomen doveo do toga da oluje zaobiđu ne samo Kaliforniju, nego i države Oregon te Washington i donesu kišu tek na Arktičkom krugu.
Simulacijom klimatskih modela stručnjaci su ustanovili da je vjerojatnost pojave “Triple R” danas tri puta veća nego u predindustrijsko doba.
Također su procijenili da će ekstremne suše, sve dok količine stakleničkih plinova budu visoke, postati još češće.
“Kaliforniju će u bliskoj budućnosti i dalje pogađati ovakve pojave”, istaknuo je koautor studije Noah Diffenbaugh.
Tekst se nastavlja ispod oglasa