Prestanak pušenja popravlja raspoloženje

Osobama koje su prestale pušiti čini se da se popravlja raspoloženje, pokazalo je novo istraživanje po kojem je učinak prestanka pušenja odgovarao poboljšanju mentalnog zdravlja koje se postiže uzimanjem antidepresiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Glavna je poruka da se ljudi, kada prestanu pušiti, bolje osjećaju nego dok su pušili”, kazao je voditelj tima britanskih znanstvenika sa sveučilišta Oxford Paul Aveyard.

“Kad se radi o pušačima s mentalnim problemima za kliničare poput mene često postoji osjećaj da im uskraćujemo način da se nose sa stresom”.

“No zapravo pomažemo tim ljudima da se osjećaju bolje”, kaže Aveyard.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji “ukorijenjeno vjerovanje u našoj kulturi da pušenje ‘umiruje živce’ i može pomoći ublažavanju stresnih situacija”, kaže psihijatar Benjamin Le Cook iz Saveza za zdravlje Cambridgea u Somervilleu.

Opće je poznato da prestanak pušenja spašava živote no gotovo je nemoguće utvrditi specifične zdravstvene probleme koje uzrokuje pušenje ili probleme koje spriječava prestanak pušenja, zbog drugih razlika koje postoje među pušačima i nepušačima i koje bi mogle utjecati na zdravlje.

Baš zbog toga drugi stručnjaci smatraju da glavnu tezu istraživanja da je prestanak pušenja koristan kao i lijekovi treba dodatno istražiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski znanstvenici su do svojih zaključaka došli nakon što su proučili rezultate 26 ranijih istraživanja o prestanku pušenja osoba koje su prosječno pušile 20 cigareta dnevno. U svim istraživanjima procjenjivano je stanje mentalnog zdravlja dok su još pušili te šest mjeseci nakon prestanka pušenja.

U usporedbi s pušačima istraživanjem je utvrđeno da se kod osoba koje su prestale pušiti bilježio pad tjeskobe, depresije i stresa te poboljšanje psihološke kvalitete života.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu British medical journal BMJ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.