(VIDEO) Svečano obilježen Dan crvenih haljina – održana revija s ciljem podizanja svijesti o moždanom udaru kod žena

Foto: Domagoj Biondić

Svečanim okupljanjem u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog završena je ovogodišnja javnozdravstvena akcija „Dan crvenih haljina“ koja je za cilj imala podizanje svijesti javnosti o moždanom udaru u žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akciju „Dan Crvenih haljina“ su organizirali Hrvatski liječnički zbor – Hrvatsko neurološko društvo i Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba, a uz visoko pokroviteljstvo predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, gradonačelnika Milana Bandića i Ministarstva zdravstva. Pozdravne riječi uzvanicima uputili su predsjednica Saborskog odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, dr. Ines Strenja, izaslanica zaklade Hrvatska kuća srca dr. Ivana Portolan Pajić, pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo dr. sc. Vjekoslav Jeleč te u ime organizatora prof. dr. sc. Arijana Lovrečić-Huzjan i prof. dr. sc. Zdravka Poljaković.

Brojnu publiku koja je u Lisinski došla odjevena u crveno ili s barem jednim crvenim detaljem kroz program je vodila odlična Karmela Vukov Colić, a svojim sjajnim nastupima večer su oplemenile glazbene gošće Elis Lovrić, Antonella Malis i Zdenka Kovačiček.

Zvijezde večeri bile su žene koje su preboljele moždani udar – njih deset odlučilo je sudjelovati u akciji i svojim hrabrim i odvažnim djelovanjem potaknuti javnost da mnogo više razmišlja i govori o bolesti koja dolazi bez najave, pogađa sve životne dobi i ostavlja posljedice. Deset hrvatskih dizajnera darivalo je crvene kreacije pa je Mihaela Jelavić nosila haljinu Martine Felje, Jasminka Delinc haljinu ETNA MAAR dizajnerice Andrijane Subotić Pjajčik, Andrijana Karakaš odijelo LOKOMOTIVA dizajnerice Lane Puljić, Vedrana Hercigonja Majetić haljinu Ive Karačić, Vedrana Kovačić Mihalinac haljinu modne kuće NEBO, Dubravka Jeličić-Veić Sukreški kreaciju Igora Dobranića, Kim Kosanović haljinu DELIGHT dizajnera Ivana Friščića, Ivana Plechinger haljinu Martine Herak, Antonija Jurković kreaciju AXA MODA dizajnerice Božice Medić Juraković te Mišela Grgurić haljinu Ivice Skoke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hashtag #nosicrveno preplavio je društvene mreže, a podrška akciji stizala je od tisuća ljudi iz cijele Hrvatske ali i svijeta.

„Neizmjerno smo zahvalni svima koji su nam dali podršku, a osobito svim sudionicima ove akcije – pokroviteljima, volonterima, sponzorima, umjetnicima koji su nastupili i dizajnerima, a najviše divnim ženama koje svojim primjerom najbolje pokazuju koliko je važno podići svijest javnosti o moždanom udaru. Već sada počinjemo s pripremama za slijedeću godinu i novi „Dan crvenih haljina“ i pozivamo sve da nam se pridruže.“ – kaže prof. dr. sc. Zdravka Poljaković, predsjednica Hrvatskog neurološkog društva i članica Organizacijskog odbora „Dana crvenih haljina“.

Obilježavanje „Dana crvenih haljina“ provodit će se svake godine, prvog petka u veljači, a završnoj svečanosti prethodit će tjedan javnih edukacija za građanstvo putem tribina, direktne komunikacije na štandovima i medijskih nastupa naših eminentnih stručnjaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan crvenih haljina također se obilježio i u Osijeku.

Moždani udar kod žena- tema o kojoj se malo zna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moždani udar u žena tema je o kojoj se malo priča i o kojoj se malo zna. Žene koje su doživjele moždani udar biti će zapostavljene u istraživanjima o toj bolesti, a moždani udar kada ga doživi žena teže se i kasnije prepoznaje i liječi. Svake će godine dvostruko više žena umrijeti od moždanog udara nego od raka dojke, a broj oboljelih žena od ove opake bolesti će se višestruko uvećavati, ističe HRT.

Ti su razlozi naveli četiri žene da pokušaju upozoriti ali i educirati javnost o značaju moždanog udara u ovoj populaciji, a u tom su im nastojanju nesebično pomogle same žene koje su doživjele moždani udar i deset plemenitih hrvatskih dizajnera. Te žene su: neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Zdravka Poljaković i Vesna Matijević i logopetkinja Dinah Vodanović.

U osječkoj Medicinskoj školi održala se stručna tribina na kojoj se govorilo o teškoćama u liječenju i prevenciji moždanog udara kod ženske populaciji te vrlo čestom zanemarivanju simptoma te bolesti.

– Svi znamo simptome moždanoga udara najčešće oduzetost polovine lica ili tijela ruke ili noge smetnje vida govora nestabnilnost hoda međutim kod žena se češće javljaju nespecifični simptomi kao mučnina povraćanje glavobolja vrtoglavica opći umor slabost često promjene ponašanja pospanost, upozorava Mirjana Čubra, neurologinja iz udruge ‘Cerebro Osijek’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.