Neuredno dijete uz nekoliko trikova može lako postati uredno

Ukoliko imate dijete staro između 9 i 12 godina, pa i starije, vjerojatno ste se našli u situaciji da se svađate jer mu je soba u totalnom neredu i ne želi je pospremiti. Odjeća je na podu, mokri ručnici na krevetu, a školske knjige razbacane preko cijelog stola, napola ostavljen školski projekt. Vaše dijete sretno sjedi među tim stvarima, potpuno svjesno vašeg bijesa, ali ne mari za to, navodi Psychology Today.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je uobičajeno u navedenoj dobi, naime, u pokušaju da izađu na kraj s promjenjivim emocijama i općom unutarnjom zbunjenošću, dobar dio dvanaestogodišnjaka naprosto ne želi dirati svoje sobe. Nije istina da ne bi mogli organizirati svoju sobu, nego time žele pokazati neovisnost, to je njihova soba, njihov nered i nije ih briga što se to vama ne sviđa.

Kod neurednog djeteta važno je usađivanje osjećaja osobne odgovornosti, a ono može biti izazov.

Postavite djetetu realna očekivanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko želite da soba vašeg djeteta svaki dan blista, prašina bude obrisana, sva odjeća složena u ormar, namješten krevet i uredan radni stol – zapamtite da se to neće dogoditi. Djeca trebaju biti razumno organizirana, pa očekujte da baca otpatke u smeće, prljavo rublje odnese u košaru i ima slobodan prolaz od vrata do kreveta.

Držite se one – posao, pa nagrada

Svatko tko ima vremena za igru ima i vremena za srediti svoju sobu. Tako neka dijete prvo sredi nered, pa se onda može igrati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema straha od prijetnji, osim od jedne

Ako sami ne mogu izvršavati minimalno zadane (gore navedene) radnje, dobit će mamin tretman – to znači da ćete im sobu preokrenuti i temeljito očistiti, pa čak i naći nešto što želi sakriti od vas. Tako ako se drži svojeg dijela odgovornosti, i vi mu nećete imati potrebu kopati po stvarima dok brišete prašinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.