Europska unija priprema zakon o ‘stranim agentima’ za razbijanje stranog utjecaja u EU-u

eu
Foto: Fah

Europska unija radi na zakonu kojim bi nevladine skupine, konzultantske kuće i akademske institucije morale prikazati sva financiranja izvan EU-a. Cilj zakon je razbijanje stranog utjecaja u EU-u, prenosi Politico.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po uzoru na SAD

Planirani zakon, koji je još uvijek u ranoj fazi, sadrži sličnosti sa zakonima u Australiji i Sjedinjenim Američkim Državama. Po američkom Zakonu o registraciji stranih agenata, još od 1938. godine lobisti koji rade u ime neke strane države, moraju se registrirati kod savezne vlade SAD-a.

Verzija EU-a vjerojatno neće ciljati na pojedince, ali bi pritisnula i komercijalne i neprofitne organizacije da otkriju financiranje izvan EU-a koje se odnosi na plaćanje akademskog studija, kazao je za Politico jedan od dužnosniku Europske komisije. Zakon bi trebao biti finaliziran krajem svibnja.

>Dodik uvodi zakon o nevladinim organizacijama po uzoru na Rusiju: ‘Soros je ovdje neprihvatljiv’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa se posljednjih godina bori s nizom stranih operacija širenja utjecaja – od ruskih hack-and-leak kampanja osmišljenih da promijene ishode izbora, preko kineskih stipendija za sveučilišta s ciljem oblikovanja retorike o ljudskim pravima, do nedavnog korupcijskog skandala Qatargate koji je potresao Europski parlament.

Predsjednica EK Ursula von der Leyen najavila je paket “obrane demokracije” tijekom svog govora o prošlog rujna. Time je započeo rad na prijedlogu zakona o stranom utjecaju koji vodi potpredsjednica Komisije za pravosuđe Věra Jourová.

Zakon u Gruziji nije uspio

Ipak, kritičari prijedloga tajming nazivaju nezgodnim. EU je pojačao rad na prijedlogu baš kad su u Gruziji izbili prosvjedi zbog sličnog zakona, koji bi prisilio organizacije da se registriraju kao “agenti stranog utjecaja” ako više od 20 posto njihova financiranja dolazi iz inozemstva. Taj prijedlog zakona u Gruziji, koji je uvelike shvaćen kao pokušaj pooštravanja vladine kontrole po ruskom uzoru, povučen je nakon masovnih prosvjeda prošlog tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Nakon prosvjeda, Gruzija odustala od zakona o kontroli stranih nevladinih organizacija

“To je očigledno delikatna stvar. Još smo u početnim fazama sakupljanja informacija od širokog kruga zainteresiranih strana da bismo bili sigurni da imamo pravi pristup”, kazao je dužnosnik Komisije.

Da se radi o vrlo osjetljivom pitanju pokazuju i reakcije nevladinih organizacija na preliminarni upitnik koji je poslala Europska komisija, a koji bi trebao biti uključen u procjenu utjecaja kao djela izrade zakona. Po primjerku upitnika u koji je Politico imao uvid, od ispitanika se već tražilo da navedu detalje o izvorima financiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje o financiranju “zateklo je mnoge ljude”, kazao je Nick Aiossa, voditelj politike i zagovaranja u Transparency Internationalu, koji je rekao da je sudjelovao u usmenom upitniku. Dodaje da su “uvodna pitanja sugerirala procjenu je li Transparency International prijetnja demokraciji.”

>SAD osudio Dodikove prijetnje odcjepljenjem od BiH: ‘Opasan put po receptu Kremlja’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.