Poljski ministar pravosuđa pokrenuo prijedlog za opoziv Istanbulske konvencije

Zbigniew Ziobro
Foto: Piotr Drabik / wikimedia commons

Poljski ministar pravosuđa poduzeo je formalne korake prema otkazivanju Istanbulske konvencije u zemlji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljski ministar Zbigniew Ziobro objavio je da je poslao službenu obavijest ministru obitelji, rada i socijalne politike u kojoj poziva na otkazivanje Istanbulske konvencije dodajući da vlada time ispunjava svoje predizborno obećanje.

Ziobro je upozorio da dijelovi dokumenta sadrže ideološku agendu kojom se napada žene i definira rod isključivo unutar socio-kulturne razine, prenosi Remix News.

> Donosimo četiri najnevjerojatnija argumenta za ratifikaciju Istanbulske konvencije!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO, VIDEO) Prisjetimo se: Ovako su izgledali prosvjedi protiv Plenkovićevog nametanja Istanbulske konvencije

Konvenciju je opisao kao “zbir postulata” koji bi, ako se usvoje, povećali socijalni sukob i nasilje u obitelji.

Ministar je naglasio da je Poljska dio dokumenta koji se odnosi na nasilje u potpunosti prihvatila, ali da je problematičan drugi dio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska jedna od najsigurnijih zemalja po pitanju nasilja nad ženama

“Vjerujemo da on ne donosi poboljšanju položaja žena, štoviše, može voditi u ozbiljno pogoršanje njihove trenutne pozicije.” – objasnio je. Kao što je Remix News već pisao, Poljska je jedna od najsigurnijih zemalja u Europi za žene ako se gledaju podaci vezani uz nasilje u obitelji, seksualno uznemiravanje i silovanje.

Ziobro je izjavio da se cijela Ujedinjena desnica obvezala podnijeti prijedlog za otkazivanje Istanbulske konvencije i sada radi na ostvarenju tog cilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Institut za pravnu kulturu Ordo Iuris također je istaknuo da su poljski zakoni prekršeni tijekom ratifikacije Istanbulske konvencije.

Iz organizacije smatraju i da je dokument pogrešno preveden, jer se prevedena verzija objavljena u poljskom pravnom časopisu, Dziennik Ustaw, ne pridržava izvornih jezičnih verzija u francuskoj i engleskoj verziji.

To je posebno vidljivo kada je u pitanju upotreba i definicija pojma “rod” kojega se pogrešno izjednačava s biološkim spolom u poljskom.

Također, to nije isti prijevod kao onaj objavljen na web stranici Europskog vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.