Hrvatski premijer Andrej Plenković stigao je u sjedište Europske komisije gdje je imao radni ručak s novoizabranom predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen.
U društvu premijera Andreja Plenkovića bila je i Dubravka Šuica, koju je Ursula Von der Leyen predložila za potpredsjednicu Komisije za demokraciju i demografiju.
PVRH @AndrejPlenkovic u Bruxellesu se sastao s novoizabranom predsjednicom @EU_Commission @vonderleyen i kandidatkinjom za potpredsjednicu za demokraciju i demografiju @dubravkasuica s kojima je razgovarao o aktualnim temama ?? i prioritetima ??. pic.twitter.com/jq9ZGALfNp
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) September 26, 2019
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Razgovarali smo o ambicijama Hrvatske za Schengen, čekamo da aktualna Komisija svoj prijedlog kako bi mogli tražiti članstvo u Schengenu u kasnijoj fazi na odluci među državama članicama. Tu su i aktivnosti vezano uz ETM2, kao predfaza za prihvaćanje eura”, izjavio je Andrej Plenković novinarima nakon radnog sastanka prenosi HRT.
Glavni razgovor na temu Schengena imat će se predsjednikom Jean Claudeom Junckerom jer Ursula von der Leyen tek preuzima dužnost.
Govorilo se da bi “zeleno svjetlo” za ulazak u Schengen, a što još moraju potvrditi sve zemlje članice, moglo biti 16. listopada, a da je navodno to pomaknuto s 2. listopada.
Slovenski premijer Miro Cerar zapravo naslućuje svojim izjavama da neće dopustiti ulazak Hrvatske u Schengen dok se ne riješi pitanje primjene arbitraže.
“Politička pitanja će se otvarati kao i o svakoj temi na razini Vijeća, a ovo je stvar Komisije i kriterija. Hrvatska je tu ispunila kriterije”.
Postavljeno mu je i pitanje bi li kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije, Dubravka Šuica, mogla imati problema da dođe na tu poziciju, a zbog napisa o porijeklu njezine imovine.
“Ona je prošla saslušanje na Odboru za europske poslove Hrvatskog sabora, tamo su zastupnici SDP-a postavljali ove teme, a to sada “baš slučajno” reciklira GONG, koji se isključivo angažira na politici SDP-a. To je jedna lijeva nevladina organizacija koja radi sada jednu veliku kampanju ne bi li na neki način poljuljali stav pojedinih zastupnika o hrvatskoj kandidatkinji. “Kvazineovisni GONG” radi oštru kampanju protiv buduće potpredsjednice Europske komisije.”
Smatra da je GONG “produžena ruka SDP-a”.
“Postavljaju ista pitanja koja je postavljao zastupnik Peđa Grbin. Neki dan sam govorio o trbuhozborcima i trbuhozborkama. Ja sad to namjerno s punom odgovornošću govorim da javnost to zna. Da je postojao neki problem, ona na bi bila kandidirana”, ističe premijer Plenković.
Osvrnuo se i na pitanje odustajanja od mirovinske reforme. Smatra da i ta kampanja nije došla slučajno.
-“To se dogodilo u vrijeme izborne kampanje, radi se o kompletno napuhanim stvarima. Spontano su se skupljali potpisi, da bi isti SDP-ovci potpisali da su protiv granice 67. No, to su uveli Zoran Milanović i Mirando Mrsić. Zašto sindikati nisu organizirali u vrijeme kada se zakon donosio? Ja bih to kao građanin volio znati. Zašto sada, a ne tada?”
Dodaje da mirovinska reforma u svojoj supstanci ostaje te da preporuke Europske komisije za pomicanje granice u Hrvatskoj na 67 godina, nisu obvezujuće.
Po pitanju direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravka Ponoša, koji je ponudio ostavku, a ministar Tomislav Ćorić je rekao da će to prihvatiti, Plenkoviću je postavljeno pitanje zašto ministar zaštite okoliša i energetike nije već ranije reagirao, jer navodno već godinu dana zna za njegovo ponašanje.
“To ja ne znam. Što se tiče snimke, nisam znao niti sam od bilo koga čuo da se takvo nešto događa, ali koliko shvaćam, čovjek je danas dao mandat za raspolaganje.”
Kaže da je koalicijski sastanak u restoranu bio normalan sastanak. Na opservaciju da je to prvi takav sastanak van zgrade Vlade kaže:
“Pa da, to je zato što smo mi skromni. Ne pijemo, ne jedemo puno, smršavili smo… Nema problema u koaliciji. Pa imali ste onu Kukuriku koaliciju, oni su startali iz restorana. Nisam vidio da je to bila drama”, zaključuje Plenković.
Premijer Plenković boravi u trodnevnom posjetu Bruxellesu gdje će se sastati s nizom europskih dužnosnika.
Osim s Ursulom von der Leyen, Plenković će se sastati još i s predsjednikom Europskog parlamenta Davidom Sassolijem i s aktualnim predsjednikom Komisije Jean-Claudeom Junckerom.
U petak se premijer sastaje s potpredsjednikom Europske komisije nadležnim za euro i socijalni dijalog Valdisom Dombrovskisom, zatim s finskim premijerom Anntijem Rinneom, čija zemlja trenutačno predsjedava Vijećem EU-a.
Slijede sastanci s povjerenikom Europske komisije za europsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannesom Hahnom, s povjerenikom za proračun i ljudske resurse Guentherom Oettingerom.
Plenković u petak sudjeluje i na konferenciji “EU-Asia Connectivity Forum”, na kojem će se okupiti niz dužnosnika.
U petak navečer predviđen je susret s belgijskim premijerom Charlesom Michelom, koji od 1. prosinca preuzima dužnost predsjednika Europskog vijeća. Plenković završava svoj posjet u subotu sastankom s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa