Zastupnici Europskog parlamenta, među kojima i hrvatska zastupnica Marijana Petir, u srijedu su na plenarnoj sjednici u Strasbourgu ponovno većinom glasova podržali prigovore na odobrenje Komisije za dvije GMO sorte, priopćio je ured zastupnice Petir.
Zastupnici su, po priopćenju, podnijeli prigovor na odobrenje GMO kukuruza Bt11 x MIR162 x MIR604 x GA21, između ostalog i zbog toga što nova sorta eksprimira protein koji uzrokuje toleranciju na herbicide s glifosatom što znači da svoju prednost na tržištu ostvaruje tek u kombinaciji s primjenom herbicida na bazi aktivne tvari glifosata.
Međunarodna agencija za istraživanje raka, koja djeluje kao agencija Svjetske zdravstvene organizacije specijalizirana za rak, smjestila je 20. ožujka 2015. glifosat u kategoriju tvari koje su vjerojatno kancerogene za čovjeka, zbog većeg rizika od oboljenja poljoprivrednika koji su izloženi tom pesticidu. Zastupnici Europskog parlamenta smatraju kako navedeno odobrenje provedbene odluke Komisije prekoračuje provedbene ovlasti predviđene Uredbom (EZ) br. 1829/2003 Europskoga parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2003. o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje te traže od Komisije da povuče svoj nacrt provedbene odluke.
Također, zastupnici su podnijeli prigovor na odobrenje stavljanja na tržište genetski modificiranog karanfila (Dianthus caryophyllus L. linije SHD-27531-4) iz više razloga među kojima se nalaze i razlozi vezani uz zaštitu biološke raznolikosti uslijed nekontroliranog širenja peludi. Naime, unakrsno oprašivanje biljaka roda Dianthus spp. u prirodi odvija uz pomoć kukaca oprašivača, osobito kukaca reda Lepidoptera (leptiri), koji imaju dovoljno dugačko rilce kojim mogu doprijeti do nektarija na dnu cvijeta. Budući da EFSA-ino povjerenstvo za GMO smatra da se moguće širenje peludi genetski modificiranog karanfila SHD-27531-4 preko kukaca reda Lepidoptera na divlje vrste roda Dianthus ne može isključiti, zastupnici su zaključili kako je i u ovom slučaju navedeno odobrenje provedbene odluke Komisije prekoračuje provedbene ovlasti predviđene Uredbom (EZ) br. 1829/2003 te i za ovu sortu traže od Komisije da povuče svoj nacrt provedbene odluke.
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir izrazila je zadovoljstvo izraženim većinskim stavom u Europskom parlamentu. “Uzastopno pozitivno glasovanje za prigovore na odobrenja GMO-a, ali i jasan stav nacionalnih delegacija dokazuje kako je nužno doraditi postojeće zakonodavstvo EU po tom pitanju te omogućiti državama članicama da bez suvišnog administriranja i obrazlaganja samostalno i slobodno odlučuju žele li dozvoliti GMO na svom području ili ne. Moj stav je jasan: Hrvatska jest i treba ostati GMO-free zemlja.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa