Banke: U postojeće ugovore vlada ne može intervenirati. Pomoći po strogim socijalnim kriterijima

Osam banaka koje posluju u Hrvatskoj zatražile su dijalog s Vladom. U zajedničkom priopćenju su poručile da žele raditi na iznalaženju trajnog rješenja za stambene kredite u švicarskim francima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke smatraju da rješenje za kredite u francima treba biti u skladu s preporukama Europske komisije. Umjesto postojećeg prijedloga Vlade, da se korisnike kredita u švicarcima izjednači s onima u eurima, banke predlažu da se teret restrukturiranja podijeli između uključenih strana.

Također, banke smatraju da zakonodavac u postojeće ugovore o kreditima može intervenirati jedino putem olakšica ugroženim korisnicima, prema posebno utvrđenim socijalnim kriterijima. Kao opciju navode osnivanje Fonda društvene odgovornosti, kakav je na razmatranju u Poljskoj.

Lalovac ražalošćen

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmah je stigla reakcija ministra financija Borisa Lalovca. Izjava banaka, poručuje, ga je iznimno razljutila i ražalostila – jer poručuje kako su ovime banke izdale ultimatum Vladi da pristanu na njihovo rješenje ili će građane izbacivati iz njihovih domova. Taj način komunikacije, je, kaže, neprimjeren.

‘Mogu samo poručiti da se danas vidi prava slika banaka i njihove komunikacije s vladom svih ovih 6-7 mjeseci. Da uopće nisu htjeli nikakvo rješenje, da su jednostavno čekali da se završe u prvom mjesecu uvjeti koji su vrijedili i da se onda dogovore sa sadašnjom pozicijom’, rekao je Lalovac.

EK pozorno prati stanje u vezi s konverzijom kredita u ‘švicarcima’

Europska komisija je u petak potvrdila da je dobila pisma od nekih banaka iz Hrvatske u vezi s prijedlogom zakona o konverziji hipotekarnih kredita iz švicarskog franka u euro, da pozorno prati situaciju ali da još nema stajalište o tome budući da je još riječ o zakonskom prijedlogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pozorno pratimo razvoj događaja u vezi s konverzijom hipotekarnih kredita u švicarskim francima u Hrvatskoj, a također i u Poljskoj. Svjesni smo poteškoća koje je izazvao precijenjeni tečak franka i razumijemo da je zaštita ranjivih potrošača važan politički cilj”, rekla je glasnogovornica Komisije Lucia Caudet.

Ona je potvrdila da je s tim u vezi Komisija primila pisma od nekih banaka te da bi se to pitanje moglo pojaviti na marginama neformalnog sastanka ministara financija EU-a, u petak popodne ili u subotu.

“U svakom slučaju to je zasada tek prijedlog zakona i prerano je zauzeti stajalište o tome. Sve što mogu reći jest da podsjetiti zemlje članica da unutar jedinstvenog tržišta mjere koje vlada poduzima moraju poštovati europsko zaknodavstvo, što uključuje slobodu kretanja kapitala, te mjere moraju biti opravdane općim interesom, moraju biti proporcionalne, uravnotežene i ciljane”, rekla je Caudet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju hrvatskog tiska, austrijski ministar financija Hans Joerg Schelling uputio je pismo hrvatskom kolegi Borisu Lalovcu, u kojem je izrazio razumijevanje za potrebu rješavanja problema kredita odobrenih u francima, ali smatra problematičnim to što se cijeli trošak prebacuje na banke.

Osam banaka nudi prijedlog rješenja restrukturiranja kredita

Osam banaka koje posluju u Hrvatskoj – Erste&Steiermarkische Bank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP banka, Privredna banka Zagreb, Raiffeisenbank Austria, Sberbank, Societe Generale Splitska banka i Zagrebačka banka – poslale su priopćenje kojim traže dijalog s Vladom.

Priopćenje osam banaka donosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mi kao banke koje poslujemo u Hrvatskoj kao podružnice međunarodnih bankarskih grupacija stalno izražavamo spremnost za suradnju s hrvatskom Vladom na iznalaženju odgovarajućeg i trajnoga rješenja za restrukturiranje stambenih kredita u švicarskim francima.
Potvrđujemo svoje stajalište da bilo koje moguće rješenje treba biti u skladu s preporukama Europske komisije iz Izvješća za Hrvatsku za 2015. godinu (Conutry Report Croatia 2015), gdje se naglašava kako bi svako rješenje trebalo biti „proporcionalno, pravedno te imati čvrstu pravnu osnovu s naglaskom na pomoć općenito ugroženim korisnicima kredita“.

Stoga, umjesto postojećega prijedloga, predlažemo rješenje kod kojega se:

– teret restrukturiranja proporcionalno i pravedno dijeli između uključenih strana

– bilo koja zakonodavna intervencija u postojeće ugovore o kreditu moguća je jedino kao olakšica općenito ugroženim korisnicima kredita, prema posebno utvrđenim socijalnim kriterijima, a jedna od opcija bilo bi osnivanje Fonda društvene odgovornosti kakav se trenutačno razmatra u Poljskoj.

S ciljem otvaranja ponovnog dijaloga s Vladom, podržavamo daljnju primjenu postojećih zakona koji su sada na snazi, a koji definiraju primjenu smanjene kamatne stope kao i tečaja, dok se ne pronađe rješenje.

Sve dok je konstruktivni dijalog u tijeku, obvezali bismo se da nećemo pokretati niti provoditi bilo koji postupak usmjeren na iseljavanje dužnika sa stambenim kreditima u švicarskim francima iz nekretnine u kojoj žive, navode banke u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.