Jakovčević: Hrvatska je država 3K – kriminala, korupcije i krupnog kapitala

Profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Drago Jakovčević smatra kako je smjena sada već bivšeg ministra financija Slavka Linića očekivana te se osvrnuo na trenutno loše ekonomsko stanje u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija u svojim proljetnim ekonomskim prognozama predviđa pad hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini od 0,6 posto, a skromni oporavak predviđa tek sljedeće godine, kada očekuje rast od 0,7 posto.

“Mislim da je to realno i očekivano za one koji znaju i razumiju trendove jer Hrvatska primjenjuje krivi model, potpuno pogrešan model uz nekompetentnost i nedosljednost provođenja reformi. Taj model je morao rezultirati ovakvim krahom gospodarstva”, rekao je Drago Jakovčević u telefonskom razgovoru za narod.hr te dodao da kako nije čudno da Hrvatska, prema Reutersu, ima najlošiju gospodarsku izvedbu, zajedno s Grčkom i Ciprom.

Jakovčević tvrdi kako se u Hrvatskoj bave reformama koje se ne mogu provesti, umjesto da se koncentrira na otvaranje radnih mjesta, proizvodnju, izvoz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Otpuštanje ljudi i smanjenje plaća ne može biti reforma”, smatra Jakovčević.

“S obzirom na sve ove čimbenike koji smanjuju osobnu i javnu potrošnju, jasno je da je pad BDP-a koji je sastavnica svih ovih komponenti potrošnje očekivan i mi se nećemo oporaviti nikad ako se ne promijeni model ekonomskog razvoja. Nama oporavak od 0,7 posto koji Europska komisija predviđa ne znači ništa, mi moramo težiti stopama od 4 do 4,5 posto jer tad smanjujemo nezaposlenost za prosječno 17.000 godišnje”, tvrdi Jakovčević te dodaje kako “u pet godina, stopa od 4 posto rezultirat će povećanjem zaposlenosti za 80.000 ljudi, a to je petina, mi ćemo doći na 50 posto višu stopu nezaposlenosti EU ako budemo rasli sa stopama od 4 posto što znači da smo šestu godinu izgubili vrijeme – vrijeme oporavka, reformi, promijena modela”.

“U razdoblju od 1990. do 2013. godine Hrvatska je ostvarila rast BDP-a od 7,2 posto što je sramotno nisko što znači da smo rasli u 23 godine manje od 0,5 posto”, rekao je Jakovčević te kao pozitivan primjer naveo Poljsku koja je u 23 godine ostvarila kumulativnu stopu rasta od 92 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gdje smo mi sa 7 posto?”, pita se Drago Jakovčević te zaključuje kako je Hrvatsku krasi problem “3K”.

“Mi smo već propali, mi ćemo se po šavovima raspasti jer su ti šavovi koji čine konzistentnost društva krhki, mi smo krhko društvo i imamo puno neriješenih problema. Mi nismo socijalna država, mi smo država 3K – kriminala, korupcije i krupnog kapitala”, smatra Jakovčević.

Jakovčević smatra kako su, prema riječima jednog EU diplomata u Zagrebu, nekonkurentne kompanije, puno uvezene robe, mali pritok novaca iz EU fondova, neusklađenost hrvatskog pravnog sustava s europskim, obilježja krivoga modela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Model u kojem se privatizacija, a to je veliki primjer Hrvatske, provodila tako da su se gledale nekretnine, pojedinačni interesi pa onda na to predstečajne nagodbe gdje su se onda opet gledali pojedinci, pogodovanja svim mogućim koruptivnim aktivnostima oko toga je dovelo do ovoga”, rekao je Jakovčević za narod.hr te istaknuo kako Hrvatska živi u iluziji stabilnosti.

“Imali smo uvoz jer je izvoz uništen s jedne strane zbog nedostupnosti kredita koji bi išli u razvoj dakle nije bilo kvalitetnog jeftinog kredit, a s druge strane zbog tečajne politike koja već dvadeset godina je pogrešna. U tom smislu je naš tečaj ostao stabilan, uvjetno rečeno zbog stabilnosti cijena, te cijene i nisu stabilne. Dakle, mi živimo u iluziji stabilnosti. Zapravo je i monetarna politika sukrivac za implementaciju krivog modela i katastrofalno stanje u kojem se nalazi hrvatska ekonomija”, smatra Jakovčević.

Jakovčević predviđa i loš trend koji će se dogoditi Hrvatskoj u slučaju korištenja EU fondova.

“Dakle, novac iz EU fonodva se dobiva rigidnim i administrativnim mjerama koje propisuje EU treba udovoljiti, a oni traže preciznu svrhu, podatke, pokazatelje, treba imati kvalitetne analitičare i one koji pišu projekte i za takve kvalitetno elaborirane projekte ima prostora”, rekao je Jakovčević te predvidio loš trend koji će se dogoditi Hrvatskoj tijekom korištenja novca EU fondova, a na kojeg nitko ne obraća pozornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon što povučemo određena sredstva iz EU, nakon što podvučemo crtu, bit ćemo razočarani zato što ta sredstva su – favoriziranje njihovih dobavljača. Vi povučete sto novčanih jedinica iz EU i tamo u uvjetima natječaja imate reference koje zadovoljava samo netko iz EU. Prema tome, ako je riječ o uvedenoj tehnologiji, vi ćete uvesti tehnologiju iz EU jer samo taj dobavljač proizvodi tu tehnologiju i onda vas on sljedećih deset godina veže s održavanjem “, kazao je Jakovčević za narod.hr.

“Prema tome, imat ćete trenutni priljev, nakon toga odljev za plaćanje dobavljača i onda dugogodišnju ovisnost kroz isto tako odljev što utječe negativno na platnu bilancu jer morate održavati opremu koju ste kupili od europskog dobavljača. To je jedan vrlo loš trend koji će se nama dogoditi”, zaključio je Jakovčević.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.