Teška situacija na tržištu rada – 27.164 manje zaposlenih nego lani

Zagreb, 23.06.2014 - U svibnju je u Hrvatskoj stopa registrirane nezaposlenosti pala s 21,1 na 19,6 posto, najnižu razinu od rujna prošle godine, pokazuju danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku. Arhivska fotografija od 17.08.2012. prikazuje ljude kako gledaju popis slobodnih radnih mjesta ispred zgrade HZZ-a u Zagrebu. foto FaH/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ ds

U srpnju je nastavljen rast broja zaposlenih na mjesečnoj razini, što se zahvaljuje sezonskim kretanjima, dok je na godišnjoj razini zaposlenost pala, što ukazuje na i dalje tešku situaciju na tržištu rada, ocjenjuju analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema nedavno objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), broj ukupno zaposlenih u srpnju je iznosio 1,37 milijuna, što je 0,6 posto ili 8.781 osoba više nego u lipnju, prenosi HRT.

S druge strane, na godišnjoj je razini nastavljen pad zaposlenosti, i to za 1,9 posto, te je broj ukupno zaposlenih niži za 27.164 osobe. Trend pada zaposlenosti na godišnjoj razini traje još od rujna 2009. godine.

Nastavak negativnih godišnjih stopa broja zaposlenih ocrtava tešku situaciju na tržištu rada, navode analitičari RBA u osvrtu na podatke DZS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci o broju zaposlenih u pravnim osobama bilježe isti trend – rast na mjesečnoj, a pad na godišnjoj razini. Tako je njihov broj u srpnju iznosio 1,13 milijuna, što u odnosu na lipanj predstavlja rast za 0,4 posto ili 4.540 osoba. U odnosu na srpanj prošle godine, broj zaposlenih u pravnim osobama manji je za 16.233 osobe ili 1,4 posto.

U istom je razdoblju broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji pao za 2,1 posto, u trgovini na veliko i na malo za 1,4 posto, a u javnoj upravi i obrani, kao i obveznom socijalnom osiguranju za 1,8 posto, zaključuju analitičari RBA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.