Županja: prinos šećerne repe dobar, ne i postotak šećera

Sa sirovinskog područja županjske Sladorane, u proteklih mjesec dana od kada je počela ovogodišnja kampanja prerade šećerne repe, šećerna repa izvađena je s oko 37 posto od ukupno oko 9000 hektara zasijanih tom kulturom, prinos je dobar, ali ne i sadržaj šećera u repi, rekao je izvršni direktor Sirovinske službe Sladorane Ivo Rešić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Do sada smo izvadili 190.000 tona šećerne repe uz prosječan prinos od 74 tone po hektaru što je dobro, ali nismo zadovoljni sadržajem šećera u repi koji se kreće oko 13,7 posto. To nije zadovoljavajuće jer standardna digestija iznosi 16 posto”, kazao je Rešić dodajući da niska digestija znači i veće troškove proizvodnje.

Razloge nezadovoljavajuće digestije Rešić pronalazi u nedovoljnom broju sunčanih dana te bolestima kojima je repa bila izložena zbog pretjerane vlage.

Istodobno s ovogodišnjom kampanjom, Sladorana – koji posluje u sastavu virovitičkog Vire – počela je s ugovaranjem sjetve šećerne repe za iduću, 2015. godinu, u kojoj će šećernu repu proizvođačima plaćati po novim uvjetima, tako da je otkupna cijena vezana uz cijenu šećera na tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjavajući nove uvjete formiranja otkupne cijene, Ivo Rešić je kazao kako je utvrđena osnovna otkupna cijena za tonu šećerne repe koja na temelju standardne digestije 16 iznosi 230 kuna po toni, a na koju još, prema stanju na tržištu šečerea, mogu ići određeni dodaci.

“Ako u idućoj proizvodnoj godini cijena šećera bude skočila iznad 500 eura po toni, proizvođači će za svakih idućih 50 eura biti stimulirani određenim iznosom. Tako će primjerice ako cijena šećera bude iznad 4200 kuna, proizvođač dobiti dodatnih 22 kune po toni šećerne repe, a ako cijena šećera bude između 4463 i 4500 kuna, dodatna zarada će iznositi 42 kune po toni slatkog korijena”, naveo je Rešić.

Ako pak ne bude porasta cijene šećera, proizvođači će dobiti zajamčenih 230 kuna po toni, kaže te navodi kako će Sladorana i dalje proizvođačima podmirivati troškove prijevoza, pročišćavanja i utovara repe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše kalkulacije su pokazale kako proizvođači neće biti oštećeni novim uvjetima otkupa šećerne repe koji su puno realniji od dosadašnjih. Situacija na tržištu šećera je iznimno loša te je prodajna cijena šećera još uvijek ispod proizvodne cijene, što nama proizvođačima stvara gubitke”, kazao je dodajući kako šećčerne repa i dalje ostaje među najdohodovnijim poljoprivrednim kulturama u Hrvatskoj.

Nove uvjete otkupa šećerne repe Viro grupa je donijela nakon što su ove godine, zbog niske prodajne cijene, i Viro i Sladroana bili primorani radi zadržavanja stabilnog poslovanja sniziti već ugovorenu otkupnu cijenu s 300 na 240 kuna po toni šećerne repe, što je izazvalo nezadovoljstvo kod proizvođača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.