Saborski zastupnik i zastupnik u Skupštini grada Zagreba, Zlatko Hasanbegović, gostovao je u Novom danu televizije N1 te progovorio o brojnim temama od saborskog istražnog povjerenstva za Agrokor, preko inicijative za opoziv vlade do biste Ive Lole Ribara i donošenju “lexa šerif”.
„Teatralnost saborskog povjerenstva za Agrokor“
Komentirajući rad saborskog istražnog povjerenstva za Agrokor, Hasanbegović ga je nazvao jedino „dramaturški zanimljivim“.
„Pojava gospodina Manolića je dramaturški zanimljiva. Uglavnom se nitko ničega ne sijeća, imamo primjere različitih vrsta demencija. Istina, jučer su se pojavili svjedoci koji imaju stanovitih, tu i tamo, selektivnih sjećanja. No, sve ovo potvrđuje našu stranačku ocjenu da će se Povjerenstvo pretvoriti u farsu dijelom zbog sastava, dijelom zbog ovlasti koje ima.” komentirao je.
“Iznose se činjenice koje su poznate svakom bolje upućenom promatraču hrvatskog javnog prostora u posljednjih desetak godina. Sve u svemu- jedno veliko ništa.“ rekao je zastupnik Hasanbegović te zaključio:
„Hoće li politički sustav koji je iznjedrio slučaj Agrokor ostati netaknut ili će doći do dalekosežnih političko-stranačkih promjena vidjet ćemo tek na izborima“.
Lijeva oporba trivijalizira institut opoziva vlade
Komentirajući pak nedavni pokušaj lijeve oporbe za opozivom vlade, Hasanbegović je rekao kako ti zastupnici „trivijaliziraju“ institut opoziva.
„To je bila jedna vrsta oporbenog političkog ćorka ili uboda komarca. Institut opoziva vlade je vrlo važan parlamentarni institut koji se na ovaj način trivijalizira. Ne samo to, nego imamo najavu iz SDP-a da će se uvesti institut cikličkog opoziva vlade, dakle svakih tri ili šest mjeseci će pokretati taj opoziv kako bi se stvorio jedan teatarski ambijent za potpuno besplodnu saborsku debatu“
Za samu vladu je rekao da je pokazala neku vrstu stabilnosti, ali „stabilnosti statusa quo“ i da jest postigla pobjedu, ali samo „Pirovu pobjedu“.
“Uklanjanje biste Ive Lole Ribara 1996. provedeno je prema proceduri, nije riječ o vandalskom činu”
Govoreći o postavljanju biste Ivi Loli Ribaru, Hasanbegović je istaknuo kako je to učinjeno mimo procedure i skupštinskog statuta o komunalnom redu.
„Svi zastupnici u gradskoj skupštini bit će pred jednom vrstom moralnoga izazova. Zanemarimo o kojem je spomeniku riječ. Mogu li se kršiti statut, skupštinski poslovnik i odluke o komunalnom redu koje jasno propisuju da o bilo kojem spomeniku odlučuje gradska skupština?“
Također je istaknuo: „U Zagrebu postoje na destine spomenika ostavštine bivše Jugoslavije i nikada nam nije palo na pamet da tražimo uklanjanje, dapače oni ostaju i kao neka vrsta relikta jednog vremena. Ovdje je isključivo riječ o tome da se uzurpatorskom odlukom gradonačelnika poništila odluka gradskih upravnih tijela iz 1996. kada je taj spomenik uklonjen, a bista Ive Lole Ribara pohranjena u Hrvatski povijesni muzej.“
Izričito je naglasio kako to uklanjanje nije bilo vandalski čin.
„Javnost ne zna i dovedena je u zabludu kada se govori o ispravljanju stanovitih vandalskih čina. Ovdje nije riječ o vandalskim činima: u redovitoj proceduri to spomen-obilježje je uklonjeno, a bista pohranjena u Hrvatski povijesni muzej gdje ima svoj inventarni broj.“
Hasanbegović je ponovno istaknuo i kako je bistu Ive Lole Ribara smatra neprihvatljivom. „Mi smo protiv toga da se u 21. stoljeću u javnom prostoru ističu simboli propale jugoslavenske komunističke baštine.“, a o samom Loli Ribaru rekao je:
„Sekretar zloglasnog saveza Komunističke omladine Jugoslavije, dakle podmlatka Komunističke partije Jugoslavije- ispostave moskovske Kominterne, dakle organizacije koja je u Staljinovu Sovjetskom savezu vidjela prvorazredni uzor i politički ideal pa i te 1943. kada je poginuo- nema nikakvog razloga da se takvi simboli postavljaju u hrvatskom javnom prostoru.
Transkript razgovora na N1 krivo prenio riječi rečene u emisiji
Upozorimo kako trankript dijela razgovora, koje na svojim stranicama donosi N1, ne odgovara onome što je zaista bilo rečeno u emisiji. U navedenom dijelu riječ je o bisti Ive Lole Ribara u Zagrebu.
Usprkos onome što je stvano rečeno, tekst na stranici krivo prenosi pitanje koje je voditeljica postavila te piše: „Dakle, želite reći da vi kao stranka nemate ništa protiv lika i djela Ive Lole Ribara već je riječ o kršenju procedure?“
Odgovor: Tako je, jer je to jedino pravno utemeljenje. (…)
U stvarnom je pak razgovoru Hasanbegović istaknuo kako smatra da je bista, kao simbol jugoslavenskog komunističkog sustava, neprihvatljiva.
Pitanje pak voditeljice u razgovoru je glasilo: Kod vašeg prijedloga o uklanjanju vaše težište će biti procedura, ne na liku i dijelu Ive Lole Ribara? Odgovor: Tako je. jer to je jedino pravno utemeljenje. (…)
Je li riječ o slučajno ili namjernoj pogrešci, ostavljamo čitateljima da prosude sami.
Lex šerif: „Lex Andrej Plenković“
Govoreći o lex šerifu, Hasanbegović je istaknuo kako je ključni kreator i zagovornik ovog zakona zapravo premijer Andrej Plenković.
Ističe kako Bandić nije imao ulogu u donošenju ovog zakona kao što se govori. „Bandiću odgovara da se u javnosti stvara privid njegove moći i utjecaj na predsjednika Vlade, ali u saboru on raspolaže s jednom ili dvije osobe.“
„Jedini pravi autor tog zakona je Plenković i to je izraz njegove političke filozifije, a to je da pod svaku cijenu treba spriječiiti bilo koje prijevremene izbore u bilo kojoj sredini, da nepovoljan rezultat ne bih doveo u pitanje tu lažnu sliku o stabilnosti.“ te nastavio:
„Plenković bi, kad bi mogao, donio odluku da se odgode izbori za EU parlament i predsjednički izbori i da se prolongiraju odnosno da se održe tek nakon sljedećih parlamentarnih izbora. To je jedina pozadina onog što se naziva lex Šerif, a vrijeme je da se to nazove pravim imenom – lex Plenković.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa