Predstavnici Centra za mirovne studije i Inicijative “Dobrodošli!” u utorak su pred zgradom Hrvatskog sabora prosvjednom akcijom pozvali zastupnike, koji u hitnom postupku odlučuju o izmjenama Zakona o strancima, da donesu zakon koji će jamčiti da nitko neće biti kažnjen jer je pomogao ili pokušao pomoći nekom strancu a da prije toga nije provjerio njegove dokumente i dozvolu boravka.
Razlike i sličnosti: Ratne izbjeglice 1991. i migranti 2016.
86 posto Slovenaca podržava jaču kontrolu granice zbog migranata
Na velikom transparentu koji su prosvjednici istaknuli pisalo je: “Što je važnije – osoba ili osobna?”. Također, istaknuli su i veliku presliku osobne iskaznice na kojoj je, uz ostalo, pisalo: “prezime – čovjek, ime – stranac, državljanstvo – ljudsko”.
Iako je nakon provedene javne rasprave Ministarstvo unutarnjih poslova, koje je predlagatelj izmjena, unijelo iznimke koje neće biti smatrane pomaganjem koje je kažnjivo, ipak je ostao prostor za interpretaciju, rekla je novinarima Julija Kranjec iz Centra za mirovne studije i Inicijative “Dobrodošli!”, koja strahuje da se želi kriiminalizirati i pokušaj pomaganja.
Smatramo da pomaganje koje ne rezultira nikakvom materijalnom ili financijskom koristi za pomagača, nego je vođeno moralnim i humanitarnim principom, u situacijama zaštite života ili integriteta osobe koja nezakonito prelazi granicu ili boravi u Hrvatskoj, ne smije biti kažnjivo, a da se ne odnosi samo na spašavanje života, sprječavanje ozljeđivanja, pružanje hitne medicinske pomoći te pružanje humanitarne pomoći sukladno posebnom propisu, ističu predstavnici Centra.
Centar za mirovne studije – kamen temeljac Milanovićeve, a kamen smutnje Oreškovićeve vlade
Centru za mirovne studije smeta vojni mimohod povodom obljetnice Oluje
Kranjec je istaknula kako žele da niti u jednom trenutku ne bude prepušteno spekulaciji i interpretaciji što točno znači spašavanje života, odnosi li se to samo na ekstremne slučajeve kao što je spašavanje od utapanja na moru ili pak smrzavanje na granicama, ili to znači bilo kakva pomoć pa i ona, primjerice, kupovanje sendviča ili prijevoz do liječnika.
Istaknula je kako žele “da odredbe koje se danas donose zaista budu jasne i precizne”, te da je Centar takve prijedloge uputio MUP-u i saborskom Odboru za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
U povodu tvrdnji da su u izbjegličkom valu u Europu stigli većinom muškarci dok su žene i djeca uglavnom ostali u ratom zahvaćenim područjima, Kranjec je rekla da UNHCR govori o velikom postotku žena i djece te maloljetnika bez pratnje. Rekla je i kako je prije mjesec dana 4000 građana i građanki Hrvatske potpisalo apel predsjednici, premijeru i predsjedniku Sabora da pruže utočište i zbrinu djecu i žene, odnosno civile iz Alepa, ali da odgovora nema.
Gong, Documenta, CMS – kroz mrežu provladinih udruga Hrvatska plaća jedne te iste ljude?
Tko se krije iza studenata koji na Filozofskom fakultetu stvaraju nered?