Mihalinec i Šprem: ‘Tajnici i računovođe ne spadaju u nastavno osoblje, a dobili su više nego učitelji’

Zagreb, 31.10.2019 - Konferencija za medije Sindikata hrvatskih učitelja i Nezavisnoga sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske na kojoj se govorilo o štrajku u osnovnim i srednjim školama Na fotografiji Sanja Šprem, Branimir Mihalinec. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

Čelnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec i čelnica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem gostovali su na N1 te govorili o prihvaćanju ponude Vlade, kojom se nastavnom osoblju povećava koeficijent, a nenastavnom – osnovica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit o tome da sindikat Preporod, čijih se 61,82% članova izjasnilo protiv Vladine ponude, neće potpisati sporazum s Vladom te kakva je to poruka za sindikate koji ponudu Vlade nisu dali na izjašnjavanje, Branimir Mihalinec je rekao:

“Sindikati moraju znati tko ima koju ingerenciju. Legalno pravo naših sindikata je da donosimo odluku u skladu s funkcioniranjem svakog pojedinog sindikata. Nema potrebe za referendumom kada se postignu ciljevi.”

I Sanja Šprem se slaže da takva ponuda ne treba na referendum te tvrdi kako je cilj sindikata ostvaren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tko u sustavu obrazovanja može reći da cilj nije ostvaren? Kompromis je na neki način postignut u dinamici, ali mi smo postigli cilj 6,11. Ovakvu ponudu ne trebamo dati na referendum jer ju naša tijela mogu usvojiti. Besmisleno bi bilo izjašnjavati se o ponudi koja ispunjava zahtjeve. S druge strane, besmisleno bi bilo i štrajkati dva dana za ponudu koja ispunjava naše zahtjeve. Oštetili bi učenike, roditelje, cijeli sustav”, nadovezala se.

Upitani osjećaju li da su izdali svoje članstvo te je li bilo zahtjeva za isključenjem iz sindikata, Šprem je kazala da se nitko unutar sustava obrazovanja ne može osjećati izdanim.

“Upravo su ovi sindikati dali najveći doprinos u borbi protiv outsourcinga, dokazali koliko nam je stalo do svake čistačice, svake kuharice, svakog tajnika. Tajnici i računovođe ne spadaju u nastavno osoblje, a dobili su više nego što su dobili učitelji. S time je jasno da nam u sustavu nitko ne vrijedi manje. Svaki bi učitelj mogao reći da smo ih izdali jer su oni dobili devet posto, a učitelji 6,11. Nitko se ne može osjećati izdano. Shvaćala bih to izdajom da nenastavnom osoblju nismo osigurali ništa”, ocijenila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šprem je dodala:

“Od prvog momenta tražili smo koeficijente za sve zaposlenike. Ni u jednom momentu nismo nenastavno osoblje željeli izostaviti iz priče. Gledali smo sustav kao cjelinu. To što su oni dobili dodatke, a učitelji koeficijente, nije dio kompromisa. To je, kad razmišljate kompletno o uredbi, shvaćate da ne osiguravate koeficijent za sustav obrazovanja nego ga prelijevate na sve javne službe. Da smo od samog početka tražili povećanje koeficijenta samo za nastavno osoblje, štrajk ne bi toliko dugo trajao”.

Na konstataciju kako su na kraju ipak popustili pa je nenastavno osoblje dobilo dodatak dok su učitelji dobili koeficijent, Mihalinec je rekao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U novčaniku to jednako zvuči.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.