Pogledajte koliko pripadnika nacionalnih manjina glasuje za manjinske liste, a koliko za opće!

Foto: fah

Građanska inicijative Narod odlučuje 29. travnja 2018. godine objavila je 6 mjera za pravedniji izborni sustav, a jedna od njih je osiguravanje da zastupnici manjina ne mogu glasovati o Vladi i proračunu, s obzirom da predstavnici manjina u Saboru imaju rezervirana mjesta, tako da ulaze u Sabor sa i po deset puta manjim brojem glasova nego ostali zastupnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za navedenu mjeru GI Narod odlučuje prikupila je 390.189 potpisa od 13. do 27. svibnja 2018. godine, a napadi od strane Milorada Pupovca i Furia Radina – predstavnika srpske i talijanske manjine ne jenjavaju.

Tako je dvojac 2. lipnja napao predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović optuživši je da “otvara prostor za nekontrolirane i opasne procese” zbog izjave u kojoj kaže “građani su svojim potpisima pokazali da žele promjene, mora se poštivati volja naroda”.

(VIDEO) Radin i Pupovac napali Predsjednicu zbog izjave da se mora poštivati volja naroda: ‘Otvara prostor za nekontrolirane i opasne procese’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pupovac i Radin tvrde kako se prava manjinskih ne mogu razlikovati od prava ostalih zastupnika te da bi takva promjena Ustava dovela do podjele na zastupnike prvog i drugog reda. Nakon što su ustavni stručnjaci demantirali tvrdnje Pupovca i Radina, dvojac optužuje referendumsku inicijativu kao općenito antimanjinsku implicirajući kako bi se time rušila prava glasača manjina.

37 000 birača od ukupno 211 000 glasuje za manjinske liste

Međutim, prema izvješću Državnog izbornog povjerenstva o provedenim izborima 2016. godine statistike pokazuju kako je 17.97% pripadnika nacionalnih manjina glasuje za manjinske liste – odnosno 37 967 od ukupno 211 267 birača nacionalnih manjina iskoristilo je svoje pravo da glasuje za manjinske liste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) GI Narod odlučuje o Radinovim ucjenama i napadu premijera Plenkovića: ‘Otkud Radin zna da će Ustavni sud zaustaviti ovaj referendum?’

Zanimljivo, najmanje su svoje pravo iskoristili upravo pripadnici srpske i talijanske nacionalne manjine, dok su svoje pravo najviše iskoristili pripadnici mađarske nacionalne manjine – njih 52,23%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo birati hoće li glasovati za manjinske liste ili sudjelovati u izborima putem glasovanja za opće liste. Isto izvješće DIP-a iz 2016. godine pokazuje kako duplo više pripadnika nacionalnih manjina glasuje za opće liste – odnosno njih 82 656 je glasovalo za opće liste nasuprot 37 tisuća koji su glasovali za manjinske liste.

I u ovom slučaju, pripadnici srpske i talijanske manjine glasuju pretežno za opće liste, pa je tako čak 50 000 pripadnika srpske nacionalne manjine glasovalo za opće liste, dok je gotovo trostruko više Talijana glasovalo za opće nasuprot manjinskim listama – 6 500 naspram 2 300.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.