Nekretninama države bivše Jugoslavije i dalje nemaju pravo raspolagati, javljaju RTL-ove Vijesti.
Ustavni sud odbacio je zahtjev iz Srbije za ocjenom ustavnosti Uredbe donesene 1991. godine koja je tvrtkama i institucijama s područja bivše Jugoslavije zabranila raspolaganje nekretninama na području Hrvatske.
Ministar državne imovine Goran Marić, koji je zapuštene nekretnine na jadranskoj obali počeo davati u zakup, odluku smatra ispravnom dok srpska strana najavljuje zaštitu svojih prava u Ženevi.
Nekretninama, poput bivšeg dječjeg odmarališta beogradske općine Vračar, koje dano na korištenje dubrovačkoj općini Slano, države bivše Jugoslavije i dalje nemaju pravo raspolagati.
”Potvrđuje to da je Ministarstvo državne imovine donijelo ispravnu odluku kad je te nekretnine dalo u dugogodišnji zakup da one nisu dalje prepuštene propadanju i da služe funkciji i da služe hrvatskom gospodarstvu, a da ničim ne utječu na status vlasništva”, istaknuo je Marić.
Ustavni sud odbio je zahtjev za ocjenom ustavnosti Uredbe iz 91. o zabrani raspolaganja nekretninama u Hrvatskoj koje su u vlasništvu ili posjedu bivših jugoslavnskih zemalja. Odvjetnik Zoran Ristić, koji zastupa tvrtke uglavnom iz Srbije s njihovom odlukom se ne slaže. Pozvali su se, kaže, na Zakon o suzbijanju diskriminacije.
”Moram naglasiti da to nije nikakva pravna ocjena da srbijanske i bosanske firme nemaju pravo, suprotno, one će to pravo steći kad-tad, da li prilikom ulaska Bosne ili Srbije u EU ili pak u nekoj drugoj prigodi”, kaže Ristić iz udruge Oduzeta imovina.
Svoja prava potražili su u Ženevi, a u međuvremenu Ministarstvo državne imovine već je dalo 18 nekretnina u zakup: ”Ukupno takvih nekretnina ima nekoliko desetaka – 50, 60 za ono koliko mi znamo. Pokušavamo za sve naći rješenje temeljem zakonskog okvira koji nam omogućuje da damo u zakup na 30 godina”.
Marić najavljuje i nove natječaje za davanje nekretnina u zakup kako ne bi dalje propadale.