U emisiji Peti dan na HRT-u teme u petak bile su poruke mržnje i kampanja koje su komentirali Tihomir Dujmović, Petar Tomev Mitrikeski, Lana Bobić i Aleksandar Musić.
Tihomir Dujmović, najoštrije je osudio takve poruke ističući kako su jezive i grozne.
“Malo odgoj, malo manipulacija i događaju se takve stvari. Treba jasno reći kako su poruke jezive i grozne. Dobro je da je policija reagirala. Ostaje nam osuda i analiza odnosno pokušaj analize crtanja vraga na zidu odnosno ulaska u trag onome tko je to napravio tj. onome tko stoji iza cijele te priče. Kao i u kriminalu kad tražite kriminalca, treba razmišljati o motivima. Kod nas su vrlo brzo izbori, u Srbiji za nekoliko dana i tenzije postoje. Ako tražimo tko ima koristi, najmanje ima desnica”, rekao je Dujmović.
“Silno me frustrira da još ne znamo tko je napravio svastiku na Poljudu”, kazao je u Tihomir Dujmović, podsjećajući na Operu i Labrador (Operacije “Labrador” i “Opera” bile su akcije koje su kontraobavještajne službe JNA (KOS) od 19. kolovoza 1991. provodile u početnoj fazi Domovinskog rata u Zagrebu), te istaknuo da sada zapravo imamo Labrador dva.
“Nakon raspada Jugoslavije jugoslavenski obavještajci su priznali da su tuču na utakmici Dinamo – Crvena zvezda organizirala beogradska tajna služba, to nije bio nikakvi spontanitet, niti navijači. Obavještajni posao na čelu s Arkanom je to odradio. Stotine je dokaza, priznanja, da je od 1945. do 1990. UDBA ubacivala po knjižarama u knjige papiriće na kojima je pisalo Ante Pavelić i NDH. Ima cijela geneza tih događaja. Tu spontaniteta ima izuzetno malo, stvari koje su jasno namještene, poput Labradora. Beograd je pun grafita na kojima piše “Granate na Hrvate”, na to nitko ne reagira”, podsjetio je Dujmović.
> Višnja Starešina: Tajna veza labradora i svastike
> Ivan Hrstić: Pupovčev istup u kojem je posrbio retoriku ‘Black Lives Matter’ nije neko iznenađenje
Petar Tomev Mitrikeski događaj je ocijenio krajnjom svinjarijom.
“To je krajnja svinjarija. Ako vas to ne dira, treba konstatirati da je ipak krajnje štetno za Hrvatsku. Moram istaknuti kako je ovaj prekršaj opisan u Kaznenom zakonu. Kazne su od šest mjeseci do pet godina. Imamo nekakvo pokriće i policija je postupila po zakonu te privela osumnjičenike. Ako je netko išao ovo napraviti, išao je svjesno i u terminu u kojem točno želi”, smatra.
“Ističem da nikoga ne mrzim, bogobojazan sam čovjek ali imam pravo govoriti otvoreno. Ne mislim da je uzrok ovim događajima usklik Za dom spremni. Po mom mišljenju usklik Za dom spremni i neoustaštvo u Hrvatskoj je zapravo reakcija na jugoslavenstvo. Prvi fašistički pokret na ovim prostorima je Orjuna nastala 1921. godine, a ustaški pokret nastao je kasnije, kao reakcija na to. Ono što su ustaše napravile kasnije s logorima i ubojstvima je užas, monstruozno i nitko to ne može opravdavati. Zatim imamo situaciju kada se javlja nova hrvatska država, zahvaljujući borbi Hrvata, zahvaljujući mudrosti predsjednika dr. Franje Tuđmana, zahvaljujući i smirenosti nekih Srba, poput gospodina Milana Đukića, koji su odbili Raškovića i ostale.. doprinijeli smo da ova država zaživi. Sada imamo ljude koji se ne mogu pomiriti s raspadom Jugoslavije i stalno po novinama podgrijavaju priču. Mene to osobno ne smeta, jer je mali postotak tih ljudi. Ali sada se pojavljuje situacija kada se jedno zabranjuje, a drugo se ne zabranjuje, tako se ne može raditi. Ako ćemo reći da je Za dom spremni nešto što je strahotno, zato jer su postojali logori u NDH, ja bih se s tim složio, ali ako ćemo reći da je titoizam, jugoslavenstvo nešto što je dobro za Hrvatsku, onda se s time ne mogu složiti. Ima i jako puno Hrvata koji se s time ne mogu složiti, zato imamo ovakvu situaciju, istaknuo je Petar Tomev Mitrikeski.
Aleksandar Musić smatra kako ovo nije udar na Srbe, već na sirotinju koja je najkrhkija u društvu.
“Sve što ima ritualnog posla s kolektivom može nekad potonuti u takvu atmosferu. Što je to Srbin u Hrvatskoj? Radi se o nativnoj mržnji. Ako kažeš da mrziš četnike i imaš u glavi slike koljača iz Vukovara – njih u Hrvatskoj danas nema. Ako se gleda Srbe po gradovima – ne nose nikakav srpski identitet. Ako se pogleda Srbe u susjedstvu i Srbiji, oni su daleko i imaju lidera koji ih uklapa u jedan vrlo neobičan brod koji plovi. Ako izoliramo Pupovca te predstavnike Novosti, tko ti ostaje? Ostaje starčad po Banovini, Kordunu, Lici, sirotinji koja radi za 800 kuna mjesečno. Tako ispada da nisi gađao jake, one agresore, već sirotinju i najkrhkije u društvu”, kaže Musić.
Lana Bobić tvrdi kako je veći problem što društvo tolerira takve situacije pa se one ponavljaju: “Mladi se s takvim stavovima sigurno nisu rodili, to je ono što brine. Ne znam koliko ima smisla tražiti tko ima koristi od ovakve situacije, a i mi u Hrvatskoj imamo toliko tih grafita da ih je teško sve pobrojati”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa