U Hrvatskoj je trenutačno 1.814 osoba zaraženo koronavirusom. Njih 600 je izliječeno, a 36 je preminulo. Popuštanje mjera restrikcija koje su na snazi već mjesec dana moguće je tek nakon što broj oboljelih bude pokazivao silazni trend nekoliko dana za redom.
Pratite uživo:
20,58 sati
Imunolog dr. Zlatko Trobonjača, redoviti profesor na katedrama fiziologije, patofiziologije i imunologije Medicinskog fakulteta u Rijeci, istaknuo je kako ćemo se idućih godinu do dvije morati prilagoditi životu u uvjetima epidemije. Više pročitajte ovdje.
19,19 sati
Šest je novozaraženih na koronavirus u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, od kojih četiri djelatnika Centra za rehabilitaciju Josipovac u Župi dubrovačkoj te jedan liječnik dubrovačke bolnice, pa je sad ukupan broj pozitivnih 16, izvijestio je u subotu Županijski stožer civilne zaštite.
Trajektna linija Zadar-Ancona ponovno će početi prometovati za teretne prijevoznike.
Trajektna linija iz Zadra za Anconu, koja je obustavljena zbog epidemije koronavirusa, ponovno će nastaviti prometovati od 26. travnja, dva puta tjedno, a riječ je o liniji za teretne prijevoznike.
Rezultat je to inicijative Hrvatske gospodarske komore na temelju prijedloga tvrtki članica i u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture i Jadrolinijom, izvijestili su iz HGK te dodali da je više od 30 tvrtki iz sektora cestovnog teretnog prijevoza tražilo povratak trajektne linije s Italijom.
Hrvatska liječnička komora (HLK) ocijenila je u subotu nedopustivim i zabrinjavajućim postupke pojedinih ravnatelja zdravstvenih ustanova koji smanjuju plaće liječnicima i drugim zdravstvenim djelatnicima, ističući da time krše uputu Ministarstva zdravstva od 2. travnja.
“Postupci ravnatelja koji proizvoljno i pogrešno tumače ovu uputu Ministarstva zdravstva i tako smanjuju plaće liječnika u vrijeme borbe s epidemijom, ne samo da su neshvatljivi i nedopustivi, nego ti ravnatelji izravno narušavaju autoritet ministra zdravstva Vilija Beroša”, priopćio je predsjednik HLK-a Krešimir Luetić.
Dom umirovljenika u Karlovcu od ponedjeljka je u karanteni, djelatnici su testirani.
U Karlovačkom Domu za starije i nemoćne “Sv. Antun” u subotu je na koronavirus testirano 35 djelatnika, a rezultati će biti poznati sutra te će svi negativni djelatnici zajedno s 219 korisnika Doma kao prvi u Hrvatskoj u ponedjeljak krenuti u sedmodnevnu karantenu.
“U ponedjeljak 20. travnja kada zadnji djelatnik dođe na svoj posao u 7 sati, zatvaraju se sva vrata i sljedećih sedam dana nitko ne izlazi niti ne ulazi u dom. To uključuje i dobavljače”, rekla je za RTL Danas ravnateljica Doma Štefica Ljubić Mlinac.
Istaknula je da su se dobro opskrbili, a svježe namirnice dostavit će se bez kontakta tako da će dostavljači namirnice istovariti na čistoj lokaciji ispred Doma i otići, a djelatnici će ih zatim pokupiti i unijeti.
Na radnu izolaciju odlučili su se u dogovoru s Karlovačkom županijom i županijskim Stožerom civilne zaštite, a dio jednog tima će biti i sama ravnateljica. Ona će se testirati u ponedjeljak, a u Dom će ući u srijedu, gdje će ostati do petka.
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković u petak je posjetila karlovački dom i na konferenciji za novinare upoznala javnost s najnovijom odlukom Nacionalnog stožera da se pri svakom županijskom stožeru Civilne zaštite treba osnovati jedan tim ovlašten za nadzor u sustavu socijalne skrbi.
Kad je riječ o radnoj izolaciji, Bedeković je istaknula da se ona radi po preporuci Stožera Civilne zaštite, a njihove su preporuke zapravo “obvezujuće u uvjetima epidemiološke krize i sigurnosti štićenika i zaposlenika u sustavu socijalne skrbi”.
14,04 sati
U tijeku je konferencija za medije Stožera civilne zaštite.
18 novozaraženih je. Ukupno 1832. 21 647 je testirano. Od jučer su umrle 3 osobe – 2 u Splitu i jedna u Zagrebu.
Ministar Beroš naveo je da je testirano ukupno 21.647 osoba, a u zadnjih 24 sata njih 694. Pozitivnih je 8,53 posto što je mali pad u odnosu na petak.
Beroš je otkrio da se od petka testiranje ljudi može obavljati i u Puli, čime je osiguran još jedan punkt za epidemiologe.
Načelnik Nacionalnog stožera Davor Božinović izvijestio je da je danas doneseno pet odluka vezanih uz ranije propisane mjere. Za 15 dana, točnije do 4. svibnja produljuje se mjera zabrane okupljanja i rada objekata poput kafića.
Voditelj stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je da je stožer donio odluku o produživanju mjera ograničavanja za još dva tjedna.
Mjere koje se odnose na prelazak granice produžuju se, ali napušta se model organiziranih konvoja. Božinović je kazao da će vozači kamiona na granici dobiti potvrdu da smiju voziti samo autocestama i zaustavljati se na točno određenim mjestima.
Uvodi se i izvanredna teretna pomorska linija na relaciji Zadar-Ancona.
Kada je riječ o mjeri zabrane napuštanja prebivališta, odlučeno je da će lokalni Stožeri civilne zaštite Nacionalnom stožeru podnositi prijedlog da o slobodnom kretanju građanja na teritoriju pojedine županije. ”U slučaju da se u nekoj županiji pojavi novo žarište, mogu se donijeti posebne epidemiološke mjere za tu konkretnu općinu ili županiju”, objasnio je Božinović. Sve ove odluke o mjerama na snagu stupaju od ponoći.
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak istaknuo je da je Hrvatska ovako povoljnu brojku imala krajem ožujka. ”To je epidemiološki jako dobro. Međutim, trebamo imati u vidu činjenicu da smo prije 8 dana imali brojku od 88, a onda i od 66. Podsjetit ću da su oboljeli imali svoje kontakte. Moramo imati u vidu da opasnost još nije prošla”, rekao je Capak. Dodao je i da je mobilnost jedan od ključnih faktora ove bolesti, zbog čega se kretanje i ograničilo. Poručio je da će se o daljnjem popuštanju mjera pomno razmišljati.
12,00 sati
Francuski virolog Luc Montagnier, dobitnik Nobelove nagrade za izoliranje HIV-a 2008. godine, tvrdi da je SARS-CoV-2 umjetno stvoren. Više pročitajte ovdje.
10,25 sati
Ministar unutarnjih poslova i šef Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović za N1 je najavio da od ponoći planiraju ukinuti e-propusnice za kretanje unutar županija.
Kada je riječ o ostalim mjerama kaže da se one nastavljaju, ali da će biti modificirane i određene na kraće vremensko razdoblje.
“Mjere se produžuju, vjerojatno će doći do nekih modifikacija, ali o tome tek trebamo dovršiti razgovore. Što se tiče generalane mjere od 19. ožujka gdje je obustavljen rad, one su sada dio promišljanja na razini Vlade, ministri su ukazali na određene aktivnosti, prije svega kada govorimo o gospodarstvu”, rekao je ministar Davor Božinović i naglasio da sve što Vlada predloži mora proći kod epidemiologa.
8,20 sati
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak nada se da bi broj oboljelih sljedećih dana mogao padati.
“Imali smo nekoliko pikova, ali zadnjih dana nam je brojka relativno povoljna osim ovih domova gdje nam se dogodio proboj. Bez tih domova brojke su vrlo povoljne i mi se nadamo povoljnoj epidemiološkoj situaciji pa ćemo onda razgovarati i o relaksaciji mjera”, rekao je dr. Capak u Dnevniku HRT-a.
Kaže kako pandemijska krivulja još uvijek nije u silaznoj putanji.
– Mi gledamo kako će izgledati krivulja novooboljelih. Ova krivulja je povoljna za nas, vidi se da imamo puno ozdravljenih, a ta će krivulja i dalje ići dolje. Ali mi čekamo da se ona krivulja koja govori o kumulativnom broju zaraženih izravna a onda počne padati. To će se dogoditi kada ćemo jedno vrijeme imati dnevni pad novooboljelih. Mi se nadamo da je ovo početak tog perioda, poručio je.
Ističe kako se nadaju da je situacija u domovima za starije i nemoćne stavljena pod kontrolu.
– Epidemiolozi su trajno na terenu, uspjeli su klasificirati sve oboljele, kontakte, one koji trebaju ići u samoizolaciju, one koji se trebaju maknuti, kohortirani su zaposlenici, dakle neće više biti kontakta između onih koji su bili u kontaktu s oboljelima i ovi koji nisu bili, to će biti nova smjena. Mi mislimo da je situacija pod kontrolom i da ćemo uz malo sreće, jer malo sreće treba imati, uspjeti, kaže.
Tekst se nastavlja ispod oglasa