3. svibnja Svjetski dan slobode medija – koliko su mediji danas zaista slobodni?

Foto: fah

S ciljem podizanja svijesti o važnosti slobode medija Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 3.svibnja Svjetskim danom slobode medija, podsjećajući svjetske vlade na pravo na slobodu izražavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovom prigodom, diljem svijeta, slave se temeljna načela slobode medija kako bi se obranila njihova neovisnost i odala počast novinarima koji su izgubili živote tijekom svog rada.

Indikativno je da se sloboda medija 2015. smanjila na najnižu razinu u 21. stoljeću, a svega 13 posto svjetske populacije uživa slobodu medija, prema izvješću Freedom House za 2015. godinu. Pad medijskih sloboda zabilježen je i u Hrvatskoj, koja je svrstana grupu zemalja sa djelomično slobodnim medijima.

Građani zapadnog svijeta mogli su se nedavno i otvoreno uvjeriti u relativnost pojma slobode medija prilikom referenduma u Velikoj Britaniji i predizborne kapmpanje Hillary Clinton i Donalda Trumpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličnu situaciju Hrvatska je prošla i prolazi već 27 godina, a dovoljno se prisjetiti pristupa medija referendumu o braku 2013. godine, kada se je gotovo kompletna politička vlast i mediji pridružili i svrstali otvoreno na jednu stranu.

U najnovije vrijeme pojavljuju se pokušaji „kartelizma“ i okupljanja velikih medija u neku vrstu zajedništva kontrole informacija, kao i ograničavanja slobode pisanja pod maskom „zabrinutosti“ za istinitost informacija, iza čega se zapravo često krije želja za kontrolom informacija od strane političkih, multinacionalnih, korporacijskih i drugih interesnih skupina.

Noam Chomsky je to opisao kao tehniku skrivanja funkcioniranja svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.