Kina nastavlja progoniti Ujgure: Više tisuća imama podvrgnuto ‘preodgoju’ u kampovima

Foto: GettyImages

Kina je zatvorila ili pritvorila najmanje 630 imama i drugih muslimanskih vjerskih osoba od 2014. godine u svom progonu u regiji Xinjiang, donosi istraživanje udruge za prava Ujgura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje, koje je sastavio Ujgurski projekt za ljudska prava, također je pronašlo dokaze da je 18 klerika umrlo u pritvoru ili nedugo zatim, piše BBC.

Mnogi od pritvorenih vjerskih vođa i uglednika, suočili su se sa širokim optužbama poput “propagiranja ekstremizma”, “okupljanja gomile radi narušavanja društvenog poretka” i “poticanja separatizma”. Prema svjedočenjima rodbine, stvarni zločini koji stoje iza ovih optužbi često su uobičajene stvari poput propovijedanja, molitve ili jednostavno vjerskog poziva.

> Komunistički kineski list opravdava zastrašujuća kršenja ljudskih prava nad ujgurskim ženama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Trumpova administracija na odlasku: ‘Kina je počinila genocid nad Ujgurima’

> Kina se hvalila kako je ‘zdravstvenim odgojem’ smanjila populaciju Ujgura: Twitter uklonio objavu tek naknadno

Ukupno je praćena sudbina 1046 muslimanskih imama- velika većina od njih Ujgura. Iako je u jednom trenutku navodno bilo privedeno svih 1046 imama, u mnogim slučajevima potkrepljujući dokazi nisu bili dostupni zbog čvrste kontrole Kine nad informacijama u regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmanje njih 304 je poslano u neki od kampova za “preodgoj” u kojima se događa masovnim zatvaranjem i ugnjetavanje Ujgura.

Tamo gdje su iz sudskih dokumenata ili svjedočenja bili dostupni podaci o duljini zatvorske kazne, uočeno je kako je većina njih osuđena na najmanje pet godina, a 26 posto na 20 ili više godina, uključujući 14 doživotnih kazni.

Baza podataka ni na koji način nije iscrpna – predstavlja samo dio ukupnog procijenjenog broja imama u Xinjiangu – i veći dio podataka ne može se neovisno provjeriti. No, istraživanje osvjetljava specifično ciljanje kineske komunističke vlasti na vjerske ličnosti. Čini se kako Kina pokušava slomiti vjerske tradicije Ujgura i asimilirati ih, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina negira te navode, rekavši kako je svrha njezina takozvanog programa “preodgoja” u Xinjiangu suzbiti ekstremizam među Ujgurima i ostalim manjinama.

Vjeruje se da je Kina zadržala više od milijun Ujgura i drugih muslimana u Xinjiangu, velikoj regiji na sjeverozapadu Kine koja je dom različitih etničkih skupina. Kna je optužena za kršenje ljudskih prava u regiji, uključujući prisilni rad, sterilizaciju i silovanje.

Većina pritvorenih u Xinjiangu šalju se u ustanove za “preodgoj – zatvoreničke logore u kojima se ljudi neodređeno vrijeme drže bez suđenja. Brojnima su izrečene i formalne zatvorske kazne, a njihov se broj dramatično povećao od 2017. godine.

Javno dostupni dokumenti o zadržavanju su rijetki, ali oni koji postoje pokazuju kako je država radila na tome da uobičajeni vjerski izraz u Xinjiangu veže uz ekstremizam ili politički separatizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema obavijesti o uhićenju Okena Mahmeta, 51-godišnjeg kazahstanskog imama iz Qabe u Xinjiangu, Mahmet je optužen za “propagiranje ekstremizma”. Njegova obitelj kaže da je uhićen zbog klanjanja i sklapanja brakova u džamiji.

Baqythan Myrzan, 58-godišnji imam, također je uhićen zbog “propagiranja ekstremizma”. Myrzan je zadržan u kolovozu 2018. godine i držan u pritvorskom objektu do svibnja 2019. godine, kada je osuđen na 14 godina zatvora. Myrzanova obitelj kaže da je njegov jedini zločin bio obavljanje dužnosti imama.

Optužbe za ekstremizam izdavane su na “krhkoj zakonskoj osnovi” u Xinjiangu zbog “kaznenih djela koja se ne bi trebala kvalificirati ni kao kaznena djela”, rekao je Donald Clarke, profesor sa Sveučilišta George Washington koji je specijaliziran za Kinu.

Pravi razlog zašto su imami na meti je “zbog njihove sposobnosti da okupljaju ljude u zajednici”, rekao je Peter Irwin, viši programski službenik u Ujgurskom projektu za ljudska prava.

“Država se već dugo pažljivo bavi imamima jer zna kakav utjecaj imaju”, rekao je. “Zadržavanja i zatvori u posljednjih nekoliko godina samo su vrhunac tri desetljeća represije stvorene da bi izbrisali ujgursku kulturu i religiju.”

Glasnogovornik kineske vlade rekao je za BBC da Xinjiang “uživa neviđenu slobodu vjerskih uvjerenja”.

“Deradikalizacija je suzbila širenje vjerskog ekstremizma i dao je velik doprinos globalnim naporima za ‘deradikalizaciju'”, rekao je.

> Komunistička Kina prisiljava stotine tisuća žena na pobačaj i sterilizaciju

> Kina: Po procjenama 1,5 milijuna muslimana zatočeno je u logorima u Xinjiangu

Počeci ‘preodgoja’

Ciljanje etničkih skupina u sjeverozapadnoj Kini nije nova pojava. Muslimanske manjine pretrpjele su duga razdoblja represije između 1950-ih i 1970-ih, kada su spaljivanje vjerske knjige, a džamije i groblja oskrnavljeni, a tradicionalna odjeća i frizura zabranjeni.

Osamdesete su donijele razdoblje relativne otvorenosti i oživljavanja. Popravljene su oštećene džamije i sagrađene nove džamije; vjerski festivali i imami dozvoljeni.

No, nasilni ustanak ujgurskih militanata 1990. godine u gradu Baren u Xinjiangu doveo je do postupnog pooštravanja kontrole. Od imama, koje su vlasti doživljavale kao utjecajne ličnosti zajednice, sve se više tražilo da pokažu lojalnost državi.

Početkom 2000-ih mnogi su imami bili prisiljeni pohađati formalizirane tečajeve obrazovanja koji su nagovijestili masovne programe “preodgoja” koji se danas provode protiv opće populacije. Prema Human Rights Watchu, otprilike 16 000 imama i drugih vjerskih osoba podvrgnuto je “političkom preodgoju” između 2001. i 2002.

Među njima je bio i Tursun, imam koji je prvi put zadržan 2001. godine zbog prevođenja molitava s arapskog na ujgurski jezik za svoju zajednicu.

“”Država je pokušala sve da ih slomi, uništi. I ne samo vjerski vođe, već i oni koji islamsko prakticiraju islam i ponose se time što su Ujguri. Oni su bili meta “zbog svog nevidljivog autoriteta”, kaže.

Krajem 2019. godine, dok je kineska mreža kampova za “preodgoj” bila podvrgnuta intenzivnom međunarodnom nadzoru, Kina je tvrdila da je pustila sve iz kampova. Značajan broj pušten je u kućni pritvor ili u strogo kontrolirano okruženje, ali udruge za zaštitu prava kažu da su mnogi jednostavno prebačeni u formalne zatvore.

Starte Department je u jednom od posljednjih akata bivšeg državnog tajnika Mikea Pompea prije napuštanja dužnosti kršenje ljudskih prava koje provodi Kina u regiji Xinjiang nazvao genocidom protiv ujgurskih muslimana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.