New York će građanima uvjetovati uvid u račune na društvenim mrežama kao uvjet za dobivanje dozvole za oružje

oružje
Foto: snimka zaslona

Demokrati u New Yorku guraju zakon kojim bi se zahtijevalo skeniranje računa na društvenim mrežama podnositelja zahtjeva za dozvolu nošenja oružja. Taj je pritisak dio reakcije njujorških demokrata na presudu Vrhovnog suda kojom se ukida uvjetovanje “valjanog razloga” za nošenje oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Davor Dijanović: Zašto se Srbiji naoružavanje dopušta, a Hrvatskoj ne?
> Zašto je Amerikancima važno pravo na držanje oružja u kući: Trump brani drugi amandman, a Biden želi uvesti ograničenja

Uvjetovanjem opravdanog razloga grad je prisiljavao Njujorčane koji su poštovali zakon da dokažu da moraju nositi oružje.

Umjesto valjanog razloga, novi bi zakon nalagao da podnositelji zahtjeva pokažu da posjeduju “osnovni karakter, temperament i sposobnost rasuđivanja potrebne da im se povjeri oružje i da ga koriste samo na način koji ne ugrožava sebe i druge.” Skeniranje svih računa na društvenim mrežama koje su korištene u posljednje tri godine bio bi način na koji bi Demokrati htjeli “steći informacije o karakteru” onih građana koji zahtijevaju oružje.

Demokrati su već s dvije odluke otežali pravo građanima na nošenje oružja unatoč odluci Vrhovnog suda. U prvoj je nošenje oružja na “privatno vlasništvo i tvrtke” zabranjeno osim ako vlasnik nekretnine ne postavi znak kojim to izričito dozvoljava. Guvernerka Kathy Hochul također je potpisala zakon kojim se zahtijeva provjera prošlosti kao uvjet za dozvolu kupovine streljiva, prenosi Breitbart.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše oružja na svijetu

Međutim, velika većina Amerikanaca poštuje pravo građana na obranu života i imovine vlastitim oružjem. To proizlazi iz njihove povijesti. Većina Amerikanaca smatra da imaju pravo kod kuće držati oružje kako bi obranili svoju obitelj. Oni su najnaoružanija nacija na svijetu.

Drugi amandman (1791.) američkog Ustava govori o tome da pravo građana na držanje i nošenje oružja neće biti ograničeno. Danas je taj amandman jedan od onih koji se s jedne strane najviše napada, a s druge najviše brani.

Tako je aktualni predsjednik Joe Biden lani najavio niz mjera kojima bi smanjio rasprostranjenost oružja kućne izrade. U kampanji je obećao da će omogućiti tužbe protiv proizvođača oružja zbog ubojstava počinjenih njihovim proizvodom, da će zabraniti jurišne puške te da će uvesti posebne testove za prodaju većine oružja. Nazvao je nacionalnom sramotom što 40.000 Amerikanaca godišnje umire od vatrenog oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump brani pravo na nošenje oružja

S druge strane, bivši predsjednik Donald Trump zalaže se za očuvanje drugog amandmana. Trump bi opet 27. svibnja trebao govoriti na prvom godišnjem sastanku nakon pandemije organizacije NRA, koja brani pravo na nošenje oružja. Trump je i 2018., još kao predsjednik, pružio bezuvjetnu potporu organizaciji NRA i drugom amandmanu, šest tjedana nakon velikog skupa na kojemu se tražilo pooštravanje kontrole.

“Ova se administracija bori za obranu drugog amandmana (Ustava) i mi ćemo ga obraniti”, rekao je na godišnjoj konvenciji Nacionalnog udruženja za oružje (NRA) u teksaškom gradu Dallasu 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.