Nijekanje genocida u Srebrenici kazneno djelo u Federaciji BiH

Parlament Federacije BiH u petak je usvojio izmjene entitetskog kaznenog zakona po kojima je nijekanje genocida u Srebrenici i ratnih zločina potvrđenih sudskim presudama postalo kazneno djelo kažnjivo do tri godine zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjene zakona je na sjednici u Sarajevu odobrio Dom naroda federalnog parlamenta, a ranije je to učinio i Zastupnipki dom.

Izmjene, koje je predložio zastupnik Stranke demokratske akcije Jasnim Duvnjak, stupit će na snagu osam dana nakon objavljivanja u Službenom listu FBiH.

One se odnose na odredbe kojima se štiti ustavni poredak i koje su do sada predviđale kaznu zatvora od jedne do pet osoba za onoga tko javno izaziva ili širi nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju, razdor ili netrpeljivost među konstitutivnim narodima i ostalima koji žive u Federaciji BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodan im je novi stavak u kojemu je stoji da će onaj tko ta kaznena djela “počini javnim poricanjem ili opravdavanjem genocida, zločina protiv čovječnosti ili počinjenih ratnih zločina utvrđenih pravomoćnom odlukom Međunarodnog suda pravde, Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) ili domaćeg suda” biti kažnjen kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

Duvnjak je rekao da je nijekanje genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina nova uvreda za sve žrtve i prepreka pomirenju među narodima u BiH te ga treba spriječiti i sankcionirati.

Raniji pokušaji usvajanja zakona na državnoj razini propali su, jer su im se uvijek protivili zastupnici iz političkih stranaka sa srpkim predznakom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući najave usvajanja zakona u FBiH, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, poznat po tome što niječe genocid u Srebrenici, izjavio je ranije ovog tjedna da taj zakon “mogu okačiti mačku o rep”. “To je problem FBiH”, rekao je Dodik.

Zasad je nejasno mogu li se kaznene odredbe primijeniti i na osobe iz RS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.