Pakistan: Katekizam Katoličke Crkve dostupan na urdu jeziku

Katolička Crkva u Pakistanu je nakon preko 12 godina intenzivnog rada dovršila prijevod katekizma na urdu jezik. Katekizam je odobren od strane Svete stolice te je potvrđeno da je od sada i na ovom jeziku dostupan zbir točnih, preciznih i autentičnih stavova Katoličke Crkve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovu vijest je objavio otac Robert MacCulloch, misionar koji u Pakistanu djeluje već preko 30 godina. Izrazio je zadovoljstvo i radost činjenicom da se posao dovršio baš u godini Milosrđa. Otac Robert je radio na katekizmu intenzivno surađujući sa tajnikom biskupske konferencije pakistana Emanuelom Nenom.

Predsjednik komisije pakistanske biskupske konferencije za katekizam i nadbiskup Lahorea, grada od preko 10 milijuna stanovnika na istoku Pakistana u kojem su vjernici muslimanske vjeroispovijesti premoćna većina te je njihov broj u konstantnom porastu, od 60% stanovništva 1961. prema cenzusu iz 1998. čine preko 94% stanovništva dok kršćana je manje od 5%, zahvalio se na pomoći Talijanskoj biskupskoj konferenciji i međunarodnom odijelu Zaklade za pomoć crkvi u potrebi.

Zaklada za pomoć Crkvi u potrebi osnovana je 1947. od strane nizeozemca i svećenika Werenfrieda von Straatena koji ju je osnovao radi humannitarnog kaosa koji su rat i poraće donijeli Europi. 1984. je dekretom od strane Kongregacije za kler priznata kao „univerzalno javno udruženje vjernih”. Danas djeluje u preko 120 zemalja, a u preko 20 ima podružnice. Samo u 2009. Zaklada je osigurala preko 100 milijuna dolara od isključivo privatnih donacija za pomoć potrebitima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadbiskup Shaw je istaknuo da je Katekizam „koristan za rast u svetosti te da je u ovoj jubilarnoj godini istinski dar Milosrđa za Crkvu u Pakistanu.”

Jezik urdu je indoeuropski jezik koji u Pakistanu govori preko 10 milijuna ljudi, a u Indiji ga koristi više od 45 milijuna ljudi te je službeni u obe zemlje. Razvio se u Južnoj Aziji oko 13 stoljeća te je po broju govornika kojima je materinji jezik 4. u svijetu. Piše se modificniranim arapskim pismom te se smatra dijelom šireg hinduskog jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.