Papa Franjo u subotu je po dolasku u Aman, prvu postaju svog bliskoistočnog pohoda, pozvao na traženje “mirnog rješenja” za sirijsku krizu i “pravedno rješenje” izraelsko-palestinskog sukoba te na veću snošljivost prema kršćanima.
“Vjerska sloboda temeljno je pravo i nadamo se da će se poštovati na čitavom Bliskom istoku. To obuhvaća osobnu i kolektivnu slobodu da se sluša vlastita savjest u pitanjima vjere: drugim riječima slobodu ispovijedanja vjere, slobodu izbora vjere za koju mislimo da je prava i slobodu javnog ispovijedanja svoje vjere”, rekao je Papa u društvu jordanskog kralja Abdulaha II., prvog dana boravka na Bliskom istoku.
Sveti Otac, koji će posjetiti Betlehem i Jeruzalem, naglasio je da se kršćani na Bliskom istoku “smatraju i jesu punopravni građani”.
“Pozivam vlasti jordanske monarhije da ustraju u naporima na traženju trajnog mira u čitavoj regiji. Taj velik cilj zahtijeva da se što prije pronađe mirno rješenje za sirijsku krizu i pravedno rješenje za palestinsko-izraelski sukob”, rekao je Papa u kratkom govoru.
Usto se zauzeo za poštovanje vjerskih sloboda na tom području, smjerajući pritom na zabrinutost Svete Stolice zbog progona kršćana Istočnih crkava, kojih su 2 milijuna iselila s Bliskog istoka u zadnjih 10 godina, navodi Jordanski katolički centar.
Papa se zatim u otvorenom džipu uputio na stadion u Amanu gdje su ga desetci tisuća ljudi čekali više sati i gdje je u 15.00 sati po srednjoeuropskome vremenu predviđena misa. Nakon toga će se na obali rijeke Jordana sastati sa sirijskim izbjeglicama koji su pobjegli pred ratom.
Papa Franjo predvodio je u popodnevnim satima svoju prvu misu u sklopu hodočašća u Svetu zemlju povodom 50. obljetnice susreta Pavla VI. i patrijarha Atenagore u Jeruzalemu. Na prepunom međunarodnom stadionu glavnoga jordanskog grada, koji može primiti 30.000 ljudi, okupljeni su dočekali Papin dolazak neskrivenim oduševljenjem. Papa se provezao među mnoštvom otvorenim papamobilom posebno pozdravljajući djecu, objavila je IKA.
Na misi je 1400 djece primilo prvu pričest a među sudionicima misnog slavlja bili su i brojni izbjegli kršćani iz Palestine. „Koliko samo svijet treba osobe koje su svjedoci mira. To je nužnost koju naš svijet također traži od nas: nositi mir, svjedočiti mir”, rekao je Papa u svojoj homiliji usredotočenoj na temu mira. Misa je slavljena nedaleko od mjesta na kojem je Duh Sveti sišao na Isusa, nakon što ga je Ivan krstio u rijeci Jordanu. Među djela Duha Svetoga, podsjetio je Papa, ubraja se i „stvaranje sklada” i „unošenje mira u raznim sredinama i među različitim osobama”. Različitosti ne smiju prouzročiti odbacivanje i prepreke, jer je različitost uvijek obogaćenje. Zbog toga zazovimo danas gorljiva srca Duha Svetoga i molimo ga da pripremi put mira i jedinstva, rekao je Papa u svojoj homiliji pozivajući sve da čine geste poniznosti, bratstva, opraštanja i pomirenja. „Te geste su preduvjet za pravi, čvrsti i trajni mir”, dodao je.
Mir se ne može kupiti: to je dar kojeg treba strpljivo tražiti i vješto i znalački graditi malim i velikim gestama koje činimo u svom svakodnevnom životu. Mir se učvršćuje ako prepoznamo da smo svi iste krvi i da smo dio ljudskog roda; ako ne zaboravimo da imamo jednog nebeskog Oca i da smo svi njegova djeca, stvoreni na njegovu sliku i priliku, rekao je Papa. Papa je na kraju homilije pozdravio sve prisutna a posebno kršćane izbjegle s ratnih područja, Palestine, Sirije i Iraka. Na misi su vjernici s Papom izmolili molitvu za mir na Bliskom istoku.