Pentagon smatra da Ukrajina ne može uskoro povratiti Krim

Ukrajina
Fah

Ukrajinske snage vjerojatno neće moći povratiti Krim od ruskih trupa u bliskoj budućnosti, rekla su četiri visoka dužnosnika Ministarstva obrane zastupnicima Odbora za oružane snage u povjerljivom brifingu. Procjena će sigurno frustrirati čelnike u Kijevu koji smatraju povrat poluotoka jednim od svojih glavnih ciljeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Prije nego s entuzijazmom prihvatimo novu željeznu zavjesu: Je li Amerika prava žrtva antiruskih sankcija?

>Magazin IM-1776: Kako je kontroverzni oligarh Igor Kolomojski izmislio ‘slugu naroda’ Volodimira Zelenskog?

>Svaki put kada Europljani sami sebi nametnu ekološke diktate, SAD ispruži ruku i dobije ček

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>The Guardian: Rusija pobjeđuje u gospodarskom ratu – a Putin nije ništa bliže povlačenju trupa

Nejasno je što je navelo izlagače na tu ocjenu. Ali jasan pokazatelj, kako su prenijele tri osobe koje su izravno upoznate sa sadržajem brifinga od četvrtka, bio je da Pentagon ne vjeruje da Ukrajina ima – ili će uskoro imati – sposobnost da istjera ruske trupe s poluotoka koji je Moskva zauzela prije gotovo deset godina, prenosi Politico.

Brifinzi odgovoraju komentarima predsjedavajućeg Združenog stožera

Četvrta osoba rekla je da je brifing bio dvosmisleniji, ali poanta ostaje da pobjeda Ukrajine u ofenzivi za ponovno preuzimanje nezakonito pripojenog teritorija nije bila osigurana. Sva četvorica zamolila su za anonimnost kako bi otkrili detalje s tajnog brifinga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanci su uključivali Lauru Cooper, zamjenicu pomoćnika ministra obrane za Rusiju, Ukrajinu i Euroaziju, i general-pukovnika Douglasa Simsa, direktora operacija u Zajedničkom stožeru.

“Nećemo komentirati povjerljive brifinge iza zatvorenih vrata niti ćemo govoriti o hipotetici ili nagađati o potencijalnim budućim operacijama”, rekla je glasnogovornica Pentagona Sabrina Singh. “Što se tiče sposobnosti Ukrajine da se bori i vrati suvereni teritorij, njihova izvanredna izvedba u odbijanju ruske agresije i stalna prilagodljivost na bojnom polju govore sami za sebe.”

Glasnogovornik oružanih snaga Predstavničkog doma odbio je komentirati brifinge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjena izvješćivača odražava ono na što je general Mark Milley, predsjedavajući Združenog stožera, aludirao posljednjih tjedana.

“Još uvijek tvrdim da bi ove godine bilo vrlo, vrlo teško vojno izbaciti ruske snage iz cijele –– svakog centimetra okupirane Ukrajine –– ili Ukrajine pod ruskom okupacijom,” rekao je tijekom sastanka Grupe ukrajinskog kontakta za obranu u Njemačkoj 20. siječnja. “To ne znači da se to ne može dogoditi. Ne znači da se to neće dogoditi, ali bilo bi jako, jako teško.”

Krim je prepun protuzračne obrane i desetaka tisuća vojnika

Ruske snage okupirale su Krim 2014., a poluotok je prepun protuzračne obrane i desetaka tisuća vojnika. Mnoge od tih pješačkih snaga ukopane su u utvrđene položaje koji se protežu stotinama milja sučelice ukrajinskim trupama duž rijeke Dnjepar.

Pitanje ponovnog preuzimanja Krima sporno je već mjesecima, budući da američki i europski dužnosnici inzistiraju na tome da je poluotok pravno dio Ukrajine, dok se često zaustavljaju u potpunom opremanju Kijeva za prodor u to područje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina je opetovano tražila oružje većeg dometa, uključujući raketnu artiljeriju i navođeno streljivo koje ispaljuju borbeni zrakoplovi i bespilotne letjelice, kako bi gađali ruske zapovjedno-kontrolne centre i skladišta streljiva daleko iza linija bojišnice na Krimu.

Nakon što je SAD u ljeto dao Ukrajini topnički raketni sustav visoke mobilnosti, Rusija je mnoge od svojih najosjetljivijih sredstava pomaknula izvan dometa od 50 milja. Bidenova administracija i dalje odbija poslati projektile za lansere koji mogu dosegnuti 300 milja, što bi dovelo u opasnost cijeli Krim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.