Preminula sutkinja Vrhovnog suda koja se zalagala za pobačaj i ‘homoseksualni brak’: Trump ima priliku imenovati konzervativnog suca

Foto: Supreme Court of the United States

Liberalna sutkinja američkog Vrhovnog suda Ruth Bader Ginsburg, koja se zalagala za pobačaj i ‘homoseksualni brak’, preminula je u 87. godini života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preminula je od komplikacija s karcinomom gušterače, objavio je Vrhovni sud.

“Državna uredba koja ima svrhu ili učinak postavljanju značajne prepreke na putu ženi koja traži pobačaj neživog fetusa “krši Ustav”, ustvrdila je jednom prilikom.

Zalagala se i za “homoseksualni brak” i bila je prva sutkinja Vrhovnog suda koja je služila homoseksualnu ceremoniju “vjenčanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preminula je 45 dana prije izbora za predsjednika SAD-a.

> (VIDEO) Brett Kavanaugh – tko i zašto pokušava spriječiti njegovo imenovanje u Vrhovni sud SAD-a?

> SAD: Senat potvrdio Bretta Kavanaugha za suca Vrhovnog suda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kandidat za Vrhovni sud SAD-a Brett Kavanaugh: ‘Žrtva sam proračunatog i organiziranog političkog ubojstva’

Trump može imenovati jednog konzervativnog suca Vrhovnog suda

Ranije ovog mjeseca predsjednik Donald Trump objavio je imena 20 novih kandidata za popunu svih otvorenih mjesta na Vrhovnom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tragično donošenje odluka Ginsburg jasno pokazuje koliko je važan Vrhovni sud SAD-a”, rekao je Kristan Hawkins, predsjednik Students for Life of America(Studenti Amerike za život).

“Predsjednik Trump mora brzo krenuti u imenovanje nekoga tko se zalaže za zaštitu života u zakonu, ispunjavajući svoje obećanje da će imenovati suce koji ne vide Ustav samo kao dokument koji ispunjava praznine”, dodao je.

Vođa republikanske većine u Senatu Mitch McConnell kazao je da će Senat glasovati o kandidatu predsjednika Trumpa, tko god to bio, prije izbora.

Trump je u svom mandatu imenovao dva konzervativna suca, Neila Gorsucha i Bretta Kavanaugha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, 2018. američki Senat je potvrdio za suca Vrhovnog suda Bretta Kavanaugha. Senatori su izbor Kavanaugha izglasovali s 50 prema 48.

Imenovanja u Vrhovni sud u kojem sjedi 9 članova važna su jer su doživotna, a to tijelo odlučuje o pitanjima poput pobačaja, kontrole naoružanja, smrtne kazne i vjerskih prava. Ova potvrda je bila pobjeda za predsjednika Trumpa jer se stvara odnos 5-4 u Vrhovnom sudu u korist republikanaca što će im dati prednost u mogućim pravnim bitkama o ključnim pitanjima.

Demokrati su se otpočetka protivili republikanskom kandidatu predsjednika Trumpa.

Trumpov kandidat, vrhunski pravnik i sudac Brett Kavanaugh, našao se pod optužbama da je prije četrdesetak godina na srednjoškolskoj zabavi kao maloljetnik pokušavao “seksualno napastovati” školsku kolegicu, koja se toga prisjetila upravo kad je on imenovan kao kandidat za suca Vrhovnog suda, nakon 37 godina. Također je optužen da je kao student u nekoj barskoj svađi bacio dvije kockice leda na osobu s kojom se njegov prijatelj posvađao.

Dan nakon saslušanja suca koji je odlučno zanijekao optužbu sveučilišne profesorice Christine Blasey Ford da ju je seksualno napastovao 1982., kao i nakon saslušanja njegove tužiteljice, koja nije dala nikakve dokaze za to, 11 republikanskih članova sudskog odbora Senata preliminarno je glasovalo za njegovo potvrđivanje, a 10 demokratskih članova je bilo protiv.

Suca Anthonyja Kennedyja na čije mjesto dolazi Kavanaugh imenovao je konzervativni predsjednik Ronald Reagan 1987., zbog čega dolaskom novog konzervativca ideološki omjer na sudu ostaje isti. No Trump, po tadašnjem pisanju Business Insidera, računao je da bi u svom mandatu mogao imenovati još barem dva suca, zbog visoke dobi i lošeg zdravlja dviju liberalnih sutkinja u tom tijelu. Sada bi se to moglo i dogoditi nakon smrti Ginsburg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.