Provladine snage u Jemenu sumnjaju da su se hutisti povukli iz Hodeide

Foto: fah

“Jemenski pobunjenici su se u subotu počeli povlačiti iz luke Hodeide, strateški važnog grada na zapadu zemlje”, rekao je UN-ov dužnosnik, ali su provladine snage rekle da sumnjaju u tu informaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj UN-ov dužnosnik koji je htio ostati anoniman, dodaje da su hutisti u ponoć (petak u 22.00 sata po srednjoeuropskom vremenu) počeli napuštati luku sukladno ugovoru koji su početkom prosinca potpisali s vlastima.

Hutisti su počeli “prvu fazu pregrupiranja (povlačeći) se iz Hodeide”, potvrdio je vođa pobunjenika za novinsku agenciju Sabu koju kontroliraju pobunjenici.

Potonji su upriličili svečanost u toj prigodi, izvijestio je novinar AFP-a s mjesta događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No provladin dužnosnik je rekao za AFP da su lojalisti zatečeni.

“Kome su (pobunjenici) predali luku i kako”, postavio je retoričko pitanje.

“Hutisti su iskoristili nadzor nad Hodeidom kako bi svoje borce ubacili u mornaricu i u obalnu stražu, što je razlog zabrinutosti legitimne vlade”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju koje prenosi Saba, drugi provladin dužnosnik ocijenio je da je riječ o “jasnom pokušaju promjene smisla ugovora” potpisanog početkom mjeseca u Švedskoj.

Tim se ugovorom kojemu je pokrovitelj UN, predviđa primirje koje je još 18. prosinca stupilo na snagu u Hodeidi, glavnoj bojišnici u sukobu i luci kroz koju u zemlju ulazi najveći dio uvoza i humanitarne pomoći.

No primirje je i dalje krhko jer borbe, okršaji i razmjena vatre ne prestaju nakon njegova potpisivanja a dvije strane se međusobno optužuju za njegovo kršenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat u kojemu sudjeluju šijitski pobunjenici hutisti, koje podupire Iran i snage odane predsjedniku Abdu Rabu Mansuru Hadiju, zaoštrio se u ožujku 2015. kada je vojna koalicija pod saudijskim zapovjedništvom intervenirala na strani provladinih snaga.

Sukob u Jemenu, najsiromašnijoj zemlji na Arapskom poluotoku, odnio je najmanje 10.000 života od 2015. i potaknuo najgoru humanitarnu krizu u svijetu u kojoj glad prijeti 20 milijuna ljudi, ocjenjuje UN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.