NATO je u ponedjeljak optužio Rusiju da slanjem oružja proruskim pobunjenicima krši sporazum o prekidu vatre u istočnoj Ukrajini, a Rusija NATO da destabilizira sjevernu Europu i Baltik gdje između ostalog, održava zajedničke vojne vježbe.
Ukrajina je u nedjelju priopćila da je konvoj od 106 vozila ušao na njezin istočni dio iz Rusije bez odobrenja ukrajinskih vlasti i opet je optužila Moskvu da dopremu humanitarne pomoći zlorabi za slanje oružja i streljiva separatističkim pobunjenicima.
“Vidjeli smo veliko vojno gomilanje u Ukrajini i oko nje”, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u ponedjeljak na konferenciji za novinare i rekao da je to “veliki transfer naprednog ruskog oružja, opreme i vojnog osoblja za nasilne separatiste”.
Moskva odbacuje optužbe Zapada da se koristi humanitarnim konvojima za slanje oružja pobunjenicima i da ih naoružava.
Najbolji način da se popravi humanitarno stanje na istoku Ukrajine je prekinuti nasilje tako što će se provesti sporazum iz Minska kojim su se strane obvezale na poštivanje prekida vatre, rekao je Stoltenberg.
Šefovi diplomacija zemalja članica NATO-a trebaju na sastanku u utorak u Bruxellesu potvrditi da će i u 2015. nastaviti provoditi mjere koje uključuju vojne vježbe i rotiranje manjih vojnih formacija u istočnoj Europi.
Aleksej Meškov, zamjenik ruskog šefa diplomacije u ponedjeljak je optužio NATO da je jačanjem veza s istočnoeuropskim zemljama kojima je nekada dominirao bivši Sovjetski Savez ove godine sve više zadirao u rusku sferu.
“Što čine zapovjednik NATO-a za Europu Philip Breedlove i drugi? Pokušavaju destabilizirati najstabilniju regiju u svijetu – sjevernu Europu”, rekao je Meškov u intervjuu.
“Beskrajne vojne vježbe, prebacivanje zrakoplova koji mogu ponijeti nuklearno oružje u Baltičke države. Ta je stvarnost krajnje negativna”, rekao je Meškov.
Naglasio je da ruske vlasti “čine i činit će sve što mogu da čvrsto brane sigurnost Rusije i njezinih građana… bez obzira o kojem se dijelu naše zemlje radi”.
Upitan za komentar Meškovih izjava, američki veleposlanik pri NATO-u rekao je u Bruxellesu da takve mjere trebaju pokazati članicama saveza spremnost na međusobnu samoobranu.
“Te mjere nisu ni u kojem slučaju osmišljene da prijete… provociraju ili destabiliziraju, već upravo obratno. Osmišljene su da stabiliziraju. Osmišljene su da budu mjere sigurnosti za naše istočne saveznike”, rekao je veleposlanik Douglas Lute.
Pošto su ruske snage u ožujku pripojile ukrajinski poluotok Krim, nemiri su se proširili u istočnoj Ukrajini, Zapad je Rusiji nametnuo sankcije i njihovi su međusobni odnosi na najgoroj razini od završetka Hladnog rata.