Sud BiH odlučio da Radončić ostaje u istražnom pritvoru; saslušan član Predsjedništva BiH Izetbegović

Sarajevo, 25.1.2016. - Bosanskohercegovaèki politièar i medijski tajkun Fahrudin Radonèiæ uhiæen je u utorak u Sarajevu po nalogu tužiteljstva Bosne i Hercegovine koje ga sumnjièi za ometanje pravosuða. Na arhivskoj fotografiji od 30.12.2015. godine Fahrudin Radonèiæ prilikom konferencije za medije. foto HINA /Almir RAZIÆ / FENA / mm

Bosanskohercegovački političar i medijski tajkun Fahrudin Radončić, koji je prošlog tjedna uhićen zbog sumnje u ometanje rada pravosuđa, ne će biti pušten na slobodu i ostaje u jednomjesečnom istražnom pritvoru, odlučilo je u srijedu prizivno vijeće Suda BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je iz priopćeno iz sjedišta tog suda u Sarajevu, prizivno vijeće odbacilo je kao neutemeljenu žalbu Radončićevih odvjetnika na odluku o određivanju jednomjesečnog pritvora.

Sud BiH je 27. siječnja na zahtjev Tužiteljstva BiH odlučio da Radončić bude pritvoren na najmanje mjesec dana, uz ocjenu kako postoji dovoljno dokaza da je počinio kazneno djelo koje mu se stavlja na teret i da bi boravkom na slobodi mogao utjecati na svjedoke, pokušati prikriti dokaze ili nastaviti činiti kazneno djelo.

Radončić je predsjednik stranke Savez za bolju budućnost (SBB), članice vladajuće koalicije na entitetskoj i državnoj razini, a on sam je zastupnik u Domu naroda parlamenta BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SBB i Stranka demokratske akcije (SDA) organizirali su agresivnu javnu kampanju kako bi ishodili Radončićevo puštanje na slobodu, no Sud BiH tim pritiscima nije podlegao.

Tužiteljstvo BiH tereti Radončića da je preko stranačkog suradnika Bakira Dautbašića pokušao utjecati na Azru Sarić, svjedokinju u procesu koji se na Kosovu vodi protiv Nasera Keljmendija, vođe jedne od balkanskih kriminalnih skupina umiješane u iznude, trgovinu drogom i ubojstvo.

Od Sarić se pod prijetnjom tražilo da u svom iskazu pred sudom u Prištini Radončića i Keljmendija zaštiti od optužbi za pripadnost organiziranoj kriminalnoj skupini i za ubojstvo sarajevskog kriminalca Ramiza Delalića Ćele, počinjeno 2007. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sarić je te prijetnje prijavila Tužiteljstvu BiH, nakon čega su prisluškivanjem telefonskih razgovora Radončića, Dautbašića i još nekoliko osoba prikupljeni dokazi koji svjedoče o ucjenama i prijetnjama čiji je cilj bio obustaviti istragu protiv Radončića.
On je u prisluškivanim telefonskim razgovorima najavio kako će obustavom istrage uvjetovati opstanak sadašnje vladajuće koalicine te kako će, u suprotnom, javno optužiti predsjednika SDA i člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića da zapravo on stoji iza Delalićevog i ubojstva Nedžada Ugljena, nekadašnjeg visokog dužnosnika bošnjačke tajne službe AID.

Unatoč objavi tih informacija koje svjedoče o dubokom nepovjerenju između Radončića i Izetbegovića, SBB i SDA su najavile kako će održati sadašnji politički savez, uz tvrdnju kako je to bitno za stabilnost zemlje i položaj Bošnjaka u njoj.

Član Predsjedništva BiH Izetbegović saslušan u sklopu istrage protiv Radončića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović saslušan je u srijedu u Državnom odvjetništvu BiH u sklopu istrage koja se vodi protiv političara i medijskog tajkuna Fahrudina Radončića osumnjičenog za ometanje pravosuđa i protuzakonito nuđenje dara.

O tome se nisu očitovali ni Izetbegović niti Državno odvjetništvo BiH no prema informacijama koje su objavili lokalni mediji Izetbegović je saslušan u svojstvu svjedoka a predmet zanimanja odvjetništva je imenovanje Nermane Hadžijahić za veleposlanicu BiH u Sloveniji.

Prisluškivanjem telefonskih rauzgovora na temelju naloga Suda BiH prikupljeni su podaci kako je Radončić tražio od Izetbegovića imenovanje Hadžijahić za veleposlanicu kao protuuslugu njezinom suprugu Zijadu Hadžijahiću, bivšem zaposleniku veleposlanstva SAD u Sarajevu, od kojega je Radončić tražio da provjeri prisluškuju li se njegovi telefonski razgovori i je li predmetom kakve istrage.
Radončić se sumnjiči za povezanost s Naserom Keljmendijem, vođom jedne od balkanskih kriminalnih skupina kojemu se sudi u Prištini.
Sam Radončić je na ročištu pred Sudom BiH koje je prošlog tjedna sazvano kako bi se odlučivalo o tome hoće li mu biti određen pritvor potvrdio kako je od Izetbegovića tražio imenovanje Hadžijahić za veleposlanicu. Tada je kazao i kako je bio iznenađen činjenicom da je Izetbegović njegov prijedlog ekspresno prihvatio i Hadžijahić imenovao u roku od 24 sata i to samo na temelju njezina životopisa kojega mu je dostavio.

Portal “Slobodna Bosna” ranije je objavio kako je Hadžijahić osoba skromne diplomatske karijere koja se u ministarstvu vanjskih poslova BiH zaposlila kao stručni suradnik-arhitekt a jedno je vrijeme obnašala dužnost generalne konzulice BiH u Milanu.
Izetbegović je ranije izjavio kako u njezinu promoviranu za veleposlanicu ne vidi ništa sporno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rado ću o tome svjedočiti ako budem pozvan”, kazao je Izetbegović, čelnik Stranke demokratske akcije (SDA), kojega s Radončićem, čelnikom Saveza za bolju budućnost (SBB), povezuje činjenica da njihove stranke surađuju kao dio vladajuće koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.