Sud u Haagu odbacio zahtjev za reviziju presude protiv Srbije za genocid u Srebrenici

Foto: fah

Međunarodni sud pravde (ICJ) odbio je zahtjev za pokretanje postupka revizije presude protiv Srbije iz 2007. godine, kojom je ta zemlja oslobođena odgovornosti za genocid počinjen u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su u četvrtak izvijestili lokalni mediji u BiH, tajnik ICJ-a Philippe Couvreur posebnim je pismom izvijestio članove Predsjedništva BiH kako je sud zaključio da nema osnove za pokretanje postupka revizije jer niti jedno tijelo državne vlasti u BiH o tome nije donijelo odluku.

ICJ drži, kako stoji u pismu, da odluku o reviziji nisu donijela “nikakva ovlaštena tijela u ime BiH” te stoga ne može poduzeti ništa glede podnošenja zahtjeva za reviziju presude, podnesenog 26. veljače.

Zahtjev za reviziju presude tada je podnio Sakib Softić, koji je ranije zastupao BiH u odlučivanju po tužbi BiH protiv SR Jugoslavije, podnesenoj još 1993. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ICJ je 2007. godine odlučio kako SRJ nije odgovorna za genocid koji je počinjen u Srebrenici iako snosi odgovornost zbog činjenice da neki od odgovornih za taj zločin nisu privedeni pravdi i procesuirani.

Softićev legimitet za pokretanje zahtjeva za reviziju presude bio je sporan zbog dvojbe o tome ima li on ovlasti djelovati u ime države BiH, o čemu, kao ni o reviziji, nije bilo suglasnosti između bošnjačkih i srpskih političara.

Unutar Predsjedništva BiH nije bilo suglasnosti o podnošenju zahtjeva za revizijom presude, jer se tome izrijekom protivio predsjedatelj Mladen Ivanić, Bakir Izetbegović je bio odlučan zagovornik revizije, a treći, hrvatski član državnog vrha BiH Dragan Čović je tražio da se o svemu odluči konsenzusom, što je bilo neizvedivo uz postojeće nesuglasice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čović smatra da je nanesena šteta BiH, Radončić za odgovornost Izetbegovića

Hrvatski član BiH Predsjedništva Dragan Čović ocijenio je u četvrtak u Mostaru da je Međunarodni sud pravde (ICJ), odbijajući zahtjev za revizijom presude, potvrdio da se pokušalo poigrati s institucijama BiH, čime je zemlji nanesena šteta, dok je čelnik Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudin Radončić zatražio odgovornost bošnjačkog lidera Bakira Izetbegovića.

“Što se tiče gospodina Izetbegovića, što nas je na onom skupu uvjeravao da ima sve pravne argumente bošnjačka strana i njegov tim, očekujem da obrazloži Bošnjacima i žrtvama zašto je imao pogrešnu procjenu i izvuče zaključak o svojoj osobnoj političkoj poziciji”, rekao je Radončić na konferenciji za novinare u Mostaru nakon susreta s Čovićem.
Radončić je pritom pozvao srpske političare da ne likuju vezano uz odluku Suda, koji je po njemu potvrdio da je genocid počinjen.
“Kao Bošnjak, ja sam uistinu tužan da je takav odgovor došao. Mogu poručiti svojim prijateljima Srbima da nema razloga za likovanje i ukoliko su bili protiv revizije da su time praktično priznali raniju presudu da je genocid počinjen”, dodao je Radončić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski član BiH Predsjedništva Dragan Čović kazao je na konferenciji za novinare kako je za vrijeme sastanka s Radončićem stiglo pismo Međunarodnog suda u Hagu u kojem je odbačen zahtjev za revizijom presude protiv Srbije.
“Žao mi je što smo se opet poigrali s Bosnom i Hercegovinom i pokazali da takav ustav ne funkcionira. Mislim da smo ugled države oslabili kada je riječ o međunarodnoj instituciji”, rekao je Čović.

U veljači je bošnjačka strana u BiH jednostrano zatražila od agenta te zemlje pred ICJ Sakiba Softića da podnese zahtjev za revizijom presude po tužbi BiH, na što su reagirali srpski političari te je izazvana velika politička kriza. Nakon toga su trojica članova Predsjedništva BiH prošloga tjedna pojedinačno pisali ICJ-u o tome ima li taj zahtjev za revizijom legitimitet.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.