Veleposlanik Del Vechio: Stabilnost BiH ključni je interes Hrvatske

Thinsktock

Hrvatska snažno podupire stabilnost i cjelovitost Bosne i Hercegovine i učiniti će sve što može kako bi pomogla proces njezina integriranja u Europsku uniju i NATO, kazao je u četvrtak u Sarajevu hrvatski veleposlanik u BiH Ivan del Vechio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski je veleposlanik ovo izjavio sudjelujući na tribini nevladine udruge Forum bošnjačkih intelektualaca (FBI), na kojoj je gostovao kako bi govorio o bilateralnim odnosima BiH i Hrvatske, no domaćini su inzistirali na raspravi o posljednim izjavama hrvatske predsjednice o opasnosti od islamskog radikalizma.

“Ako predsjednica Hrvatske govori o tisućama povratnika iz Sirije, a to nije točno trebamo se zapitati o čemu se tu radi”, kazao je u uvodnoj rječi Suad Kurčehajić, predsjednik FBI.

Veleposlanik Del Vechio inzistrao je pak na tome da je potrebno realno se suočavati s potencijalnim opasnostima poput postojanja paradžemata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svjedoci smo i nekih terorističkih napada u ovoj zemlji… O tome trebamo razgovarati”, kazao je hrvatski veleposlanik. Podsjetio je kako je točno da se u Sarajevu grade izolirana naselja, da se na sumnjiv način prometuje nekretninama, kao i da postoje medijske informacije o brojnim “spavačima” koji bi mogli predstavljati terorističku prijetnju.

“Kada to kaže predsjednica (Hrvatske) u najboljoj namjeri, onda se reagira kako se reagira”, kazao je Del Vechio.

Za politiku Hrvatske prema BiH istaknuo je kako je konzistentna, jer je BiH strateški interes Hrvatske, a nedavni posjet premijera Andreja Plenkovića bio je na istom tom tragu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stabilnost BiH ključna je za stabilnost Hrvatske, a nestabilnost BiH izravno pogađa Hrvatsku”, kazao je Del Vechio.

“Hrvatska država prihvaća i poštuje teritorijalni integritet ove države i njenu cjelovitost. To nisu fraze i to su temelji hrvatske vanjske politike”, kazao je veleposlanik.

Dodao je kako je jedino Hrvatska traži jednakopravnost naroda u BiH sukladno njezinom ustavu, a kako će se to učiniti stvar je dogovora unutar same BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dogovori li se rješenje za slučaj “Sejdić-Finci”, uvjeren je veleposlanik, riješit će se 80 posto problema u BiH.

Kazao je kako su Hrvati u BiH na refendumu 1992. jasno pokazali svoj odnos prema BiH, baš kao što ga je tada poduprla i Hrvatska.

Špekulacijama je nazvao tvrdnje kako je Hrvatska sudjelovala u pokušajima da se podijeli BiH dodajući kako za takvo što nema nikakvih dokumenata koji bi poslužili kao dokaz.

Del Vechio je istaknuo kako je upravo Hrvatska bila začetnikom novog pristupa Europske unije prema BiH, kojega su kasnije podržale Velika Britanija i Njemačka, čime je deblokiran europski put i provedba reformi u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi se time ponosimo”, kazao je hrvatski veleposlanik dodajući kako Hrvatska drži da su EU i NATO jedini pravi izbor za BiH, bez obzira na poteškoće s kojima se Unija danas suočava.

Podsjetio je kako je Hrvatska do sada u BiH investirala milijardu eura te kako u BiH radi više od 50 hrvatskih tvrtki koje zapošljavaju građane BiH pri čemu samo Konzum zapošljava četiri i pol tisuće ljudi, a jedino je direktor iz Hrvatske.

Iznio je i podatak kako preko milijun građana BiH ima hrvatske dokumente, što dovoljno ilustrira koliko su stanovnici dvije države povezani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.