“Ove smo godine otvorili četiri nova vrtića, a sljedeće planiramo otvoriti još deset”, izjavio je prije mjesec dana zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević. Njegovu najavu za Narod.hr komentirao i Ivica Lovrić, zastupnik u Gradskoj skupštini Grada Zagreba.
“Ja ću argumentirati da to nije točno ni realno. Prije svega, iznio bih jedan podatak, a iznio sam ga i na zadnjoj sjednici Gradske skupštine i to vladajući nisu uspjeli demantirati. Od dolaska na vlast, pa do kraja prošle godine, Tomašević je ukupno otvorio 18 novih odgojnih skupina. To je, recimo, prosječno jedan veliki vrtić, a govorimo o dvije i pol godine vlasti”, kazao je Lovrić.
>Tomašević i briga za djecu: Je li realno da Zagreb u 2024. otvori 10 novih vrtića?
Lovrić: Tomašević je daleko od rješenja
Da bi riješio problem nedostatka kapaciteta u gradu Zagrebu, a da bi se do kraja poštivao državni pedagoški standard, bilo bi potrebno izgraditi prostore za oko 350 do 400 novih odgojnih skupina. Prema tome, jasno je koliko je Tomašević daleko od rješenja tog problema s ovim svojim načinom rada”, ističe Lovrić.
“On je taj problem produbio time što je ukinuo mjeru roditelj odgojitelj koja je bila kompenzacijska za nedostatak mjesta i sad imate gotovo pet tisuća zagrebačke djece koja trebaju mjesto u vrtićima, ali ga ne mogu ostvariti”; kaže ovaj zagrebački zastupnik.
>Lovrić: Tomašević svoju nesposobnost svaljuje na roditelje odgojitelje, a nije sagradio kvadrat vrtića
Kršenje državnog pedagoškog standarda
Lovrić ističe da se debelo krši državni pedagoški standard te da su sve vrtićke skupine prekobrojne.
“Iz vrtića odlaze stručni suradnici, odgojitelji, svatko onaj tko može negdje drugdje naći posao, jer su uvjeti nepodnošljivi”, upozorava Lovrić.
Objašnjava da razlog odlaska stručnih ljudi iz zagrebačkih vrtića leži i u broju prekomjernih skupina, ali i jer je Tomašević u Upravna vijeća i na ravnateljska mjesta postavio ljude koji su nekompetentni, koji čine štetu i vrše mobbing nad zaposlenicima.
„Danas nam se događa da često u odgojnim skupinama rade zaposlenici vrtića koji uopće nisu educirani za to, odnosno nisu odgojitelji, a to je rezultat Tomaševićevog rada”, kaže Lovrić.
Preuređeni prostori mjesnih odbora kao vrtići
“Oni će preurediti nekoliko mjesnih odbora u kojoj će imati jednu ili dvije odgojne skupine i oni to nazivaju novim vrtićima. To nisu novi vrtići! To su mali područni odjeli koji nemaju nikakve veze s izgradnjom. Oni su do sada, de facto, izgradili jedan veliki vrtić”, naglašava Lovrić.
Dodaje da Tomašević planira odgojne skupine u prostorima mjesnih odbora koji se ni po državnom pedagoškom standardu, a ni po zakonu ne može zvati vrtićem.
„Tomašević kad uredi te odgojno obrazovne skupine, on će reći da je sagradio novi vrtić, a to nema nikakve veze s izgradnjom vrtića. Prema tome, sve njegove najave vrve lažima i obmanama. I ta najava je jedna obmana, a to najbolje osjete roditelji djece“, kaže Lovrić.
Lovrić: Prenamjena prostora remeti život građana u mjesnim odborima
„Jedina Tomaševićeva originalna ideja oko izgradnje vrtića je prenamjena mjesnih odbora koje su negdje u tijeku. Imate situaciju da će on u objekt u Retkovcu, u Donjoj Dubravi, objekt koji je građen od azbesta sagrađen sedamdesetih godina, kojemu je istekao rok trajanja, smjestiti djecu“, upozorava Lovrić.
Dodaje da prenamjena prostora mjesnih odbora u dječje vrtiće remeti redovitost života u tim mjesnim odborima.
„Te prostore su koristili umirovljenici za rekreaciju, za sastanke, a Tomašević je poremetio život građana u tim mjesnim odborima da bi fiktivno nešto napravio. I kad u Sopnici uredi dvije skupine, i u Retkovcu dvije, on će reći da je sagradio novi vrtić“, kaže Lovrić.
Pismo nezadovoljnih djelatnika gradskih vrtića
Narod.hr u posjedu je pisma čiji je predmet pritužba na rad Upravnih vijeća dječjih vrtića Grada Zagreba upućenih zastupniku Ivici Lovriću koji nam je ustupio pismo. Ono je poslano Lovriću u studenome prošle godine.
U pritužbama se između ostaloga upozorava na „nezakonitosti u radu dječjih vrtića i Upravnih vijeća dječjih vrtića Grada Zagreba“ s detaljnim popisom imena i prezimena osoba, vrtića i odgojnih skupina povezanih s nepravilnostima.
Uvjet ulaska u Upravno vijeće vrtića: članstvo ili simpatizerstvo “Možemo”?
„Dolaskom na vlast gradonačelnika T. Tomaševića dolazi do smjene Upravnih vijeća u Dječjim vrtićima Grada Zagreba. Tada je upućen javni poziv svim građanima da se mogu prijaviti ako žele biti članovi Upravnih vijeća. Odabrani su samo „podobni“.
Postavili su određene uvjete, ali uspostavilo se da je osnovni uvjet bio ili članstvo ili simpatizerstvo platforme „Možemo“.
Nova gradska vlast pozivala se da će u Upravna vijeća ući samo kompetentne i visokoobrazovane osobe, što su i učinili, ali što to znači da je u Upravnom vijeću npr. doktor znanosti iz nekog područja koje nema veze s predškolskim odgojem?
Ta osoba ne zna apsolutno ništa o predškolskom odgoju i radu vrtića i po tome ju možemo svrstati u nekvalificirani kadar.“(…)
“Sve to još i ne bi bio toliki problem da se ne radi o osobama koje sebe smatraju najpametnijima te se ponašaju bahato, a mnogi su odabrali da dođu na te pozicije iz osvete, težnje da negdje iskale svoje osobne frustracije, pokažu svoju moć i nahrane svoj ego. Da, to su Tomaševićevi ljudi“, stoji u pismu.
O detaljima otvorenja deset predškolskih objekata do kraja ove godine poslali upit Gradu Zagrebu. Odgovore ćemo objaviti po primitku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa