Tomašević dan nakon ‘pljuske’ sa suda i dalje javnosti prodaje iste teze o mjeri roditelj odgojitelj koje smo mu raskrinkali

tomašević
Foto: Fah

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević na konferenciji za novinare izjavio je da je još kao oporbeni zastupnik u Gradskoj skupštini kritizirao mjeru roditelj odgojitelj. Kazao je i da je na tu mjeru potrošeno 15 puta više nego na gradnju dječjih vrtića u Zagrebu. Isto je jučer ustvrdila i njegova zamjenica Danijela Dolenec, a portal Narod.hr prokazao je njihove tvrdnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjera roditelj odgojitelj

”Još kao oporbeni zastupnik u Gradskoj skupštini kritizirao sam tu mjeru. Rekli smo da je na tu mjeru potrošeno 15 puta više nego na gradnju dječjih vrtića u Zagrebu i da je tako Grad Zagreb ušao u jedan začarani krug”, istaknuo je gradonačelnik Tomašević, javlja HRT.

”Ta naknada je sada oko 5.000 kuna. Ona stalno raste jer je vezana za rast prosječne plaće. Smanjila bi se za odgajatelje djece do sedam godina i ukinula za odgajatelje djece starije od sedam godina. Kao što znate, Visoki upravni sud je jučer donio rješenje o privremenoj mjeri. Mi to rješenje još uvijek nismo dobili pa ne mogu komentirati nikakve detalje”, rekao je u utorak Tomašević.

>Dolenec nakon odluke suda da roditelj odgojitelj ide dalje: Mjera je štetna, možda idemo u rebalans proračuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dr. Markić: Visoki upravni sud pokazao je ozbiljnost koju Grad Zagreb nije pokazao za roditelje odgojitelje

> Peternel: Gradska vlast nije kadra znanjem i intelektualnom kapacitiranošću voditi grad poput Zagreba!

> Visoki upravni sud obustavio izvršenje Tomaševićeve odluke o roditeljima odgojiteljima!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Mogu reći da kad ga dobijemo da ćemo razmotriti sve pravne lijekove vezane za samu mjeru privremene obustave ove odluke koju je Gradska skupština usvojila još u prosincu. Gradska skupština je prije pet mjeseci donijela odluku i žao mi je da je odluka o mjeri privremene obustave donesena, a da se još ne zna odluka o tome je li ta odluka Skupštine bila u skladu sa zakonom”, istaknuo je.

”Mi smo uvjereni da je odluka zakonita, da nismo izmijenili onu odluku – to bi bilo štetno za javni interes i politiku grada Zagreba kakvu mi zastupamo. Podsjetit ću da od lipnja je svaki mjesec koliko će trajati daljnje preispitivanje na sudu, koštat će Grad Zagreb dodatnih 40 milijuna kuna mjesečno”, poručio je.

Upozorio je da Grad nema luksuz čekati odluku suda, nego i dalje rade na povećavanju kapaciteta dječjih vrtića, namjeravaju graditi i nove. Istaknuo je da ”Grad Zagreb ne poštuje Državni pedagoški standard već desetljećima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Nadamo se što skorijoj odluci suda”, poručio je.

”Nije problem u sljedećih mjesec dana već će nastati u lipnju, budući da se naknada isplaćuje retroaktivno. Ako će to trajati više od mjesec dana”,  morat ćemo napraviti rebalans proračuna, rekao je Tomašević.

Zašto koriste krive teze?

Podsjetimo, Udruga U ime obitelji provela je do sad jedino ispitivanje stavova korisnika mjere ”Roditelj odgojitelj” u sklopu projekta ”Roditelj odgojitelj – uspješna demografska mjera za Zagreb i Hrvatsku?”. Upitnik je pripremio projektni tim U ime obitelji u suradnji sa stručnjacima iz područja sociologije i demografije. Anketa je provedena od 14. do 24. veljače 2022. putem online upitnika. Na pitanja je odgovorilo 1.343 korisnika mjere, odnosno, 23,2 % što ovaj ispitivani uzorak čini reprezentativnim.

Analiza odgovora roditelja odgojitelja potvrdila je da je ova mjera iznimno uspješna u demografskom smislu, jer se u samo 5 godina broj trećerođene djece u Zagrebu povećao za 23,8 % u odnosu na prethodno petogodišnje razdoblje.
Isto tako, iz odgovora ispitanika vidi se da je nakon uključivanja u Mjeru, za što je preduvjet bio da roditelji imaju najmanje 3 djece – čak  39,5 % ispitanika dobilo barem još jedno dijete, a da je čak 11,2 % ispitanika dobilo još troje ili više djeceČak 42,5 % ispitanika navelo je da su planirali imati još djece uz pretpostavku sigurnosti i stabilnosti Mjere.

Mjera jamčila sigurnost

Analiza je otkrila da je čak 61,4 % roditelja bilo zaposleno te je dalo otkaz. Većina njih bila je u stalnom radnom odnosu. Otkaz su dali nakon što im je Grad Zagreb na njihovu kućnu adresu poslao prijedlog za mjeru roditelj odgojitelj. Isto tako, anketa je pokazala da je oko polovica roditelja odgojitelja podigla kredit ili se zadužila, većinom radi adaptacije ili kupovine stambenog prostora, a da je za njih oko 90 % za podizanje kredita ključna bila sigurnost koju je jamčila ova mjera. Ispitivanje je pokazalo da čak 20 % roditelja ima visoku stručnu spremu, što odgovara udjelu visokoobrazovanih u Zagrebu, a više je od udjela visokoobrazovnih na državnoj razini.
Analiza odgovora korisnika mjere pokazala je da čak 10,8 % ispitanika ima jedno ili više djece s posebnim potrebama, da su 6 %  samohrani roditelji, a da je čak 5,5 % korisnika u mjeri našlo zaštitu od nasilja.
Korisnici mjere, većinom žene, bili su izloženi vrijeđanjima, a koje su pokrenuli i neistiniti podaci koje je iznosio u javnosti g. Tomašević sa suradnicima. Analiza ankete pokazala je da čak 83,7 % roditelja zbog stigmatizacije osjeća strah, ljutnju i nelagodu.

Uspješna demografska mjera

Stručno mišljenje prof. dr. sc. Nenada Pokosa pokazalo je da je u samo pet godina uspješne demografske mjere roditelj odgojitelj u Zagrebu došlo do povećanja od 38,2 % u broju trećerođene djece te povećanju od čak 65,4 % u broju četvrtog i više rođene djece. To znači da je zahvaljujući mjeri roditelj odgojitelj u Zagrebu u pet godina rođeno oko 500 djece više  nego u prijašnjem usporednom razdoblju. Za sliku o važnosti te mjere za Zagreb: to je 20 razreda po 25 djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Argumenti i podatci koji pobijaju tvrdnje Tomislava Tomaševića i Danijele Dolenec

> Marijan Kozić: ‘Tomašević je obećavao “rezanje” korupcije, a sad “reže” sve mjere koje podupiru djecu i mlade!’

U razgovoru sa Željkom Markić, IT stručnjak čija se supruga koristi mjerom, Marijan Kozić, iznio je niz argumenata i podataka koji pobijaju tvrdnje Tomislava Tomaševića i Danijele Dolenec kako mjera roditelj odgojitelj nije demografski uspješna ili kako će za nekoliko mjeseci biti u vrtićima mjesta za dodatnih 5000 ili 6000 djece.

Dr. Markić: Visoki upravni sud pokazao je ozbiljnost koju Grad Zagreb nije pokazao za roditelje odgojitelje

”Visoki upravni sud pokazao je ozbiljnost u pristupu ovoj temi koju Grad Zagreb, nažalost, nije pokazao”, istaknula je dr. Željka Markić, izvršna direktorica U ime obitelji, na konferenciji za novinare ispred Poglavarstva Grada Zagreba u vezi s važnom odlukom Suda o odgodi stupanja na snagu Odluke o izmjenama Odluke za roditelje odgojitelje.

Riječ je o predmetu U ime obitelji, HURO i GI ”Djeca su budućnost” predan u siječnju ove godine, a koji je u ponedjeljak bio uvršten na Vijeće za ocjenu zakonitosti, na Visokom upravnom sudu RH.

Udruga U ime obitelji (UiO) zatražila je preko odvjetnika Karla Novosela zaštitu zakonskih prava roditelja odgojitelja od Visokog upravnog suda. To su učinile i Hrvatska udruga roditelja odgojitelja (HURO) s odvjetnikom Krešimirom Planinićem, GI ‘U djeci je budućnost’ i Ivica Lovrić s odvjetnicom Ksenijom Vržinom.

”Sud je istaknuo da je Grad Zagreb pozvao roditelje da uđu u ovu mjeru, od kojih je 50 posto u ovih pet godina dobilo još barem jedno dijete, i da te obitelji imaju pravo na sagledavanje zakonskih obveza i poštivanje zakona”, dodala je dr. Markić.

To znači da će se od 1. svibnja novčana naknada za roditelje odgojitelje isplaćivati normalno, odnosno da neće biti drastično umanjenja.

”Ova mjera znači da će obitelji nastaviti primati prihode na koje su računali sve dok Visoki upravni sud ne donese odluku o našem zahtjevu je li Tomaševićeva odluka o ukidanju Mjere roditelj odgojitelj u skladu sa zakonom”, kazala je dr. Markić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.