Kriza mentalnog zdravlja mladih: Američke savezne države tuže Metu zbog lošeg utjecaja

Foto: iStock

Državni odvjetnici iz 33 američke savezne države tuže multinacionalni tehnološki konglomerat Metu i njenu društvenu mrežu Instagram. Optužuju ih da pridonose krizi mentalnog zdravlja američke mladeži čineći ih ovisnima o svojim proizvodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Države su tužbu podnijele saveznom sudu Sjevernog okruga Kalifornije. Tvrde da je Meta prekršila savezne zakone o privatnosti djece na internetu i državne zakone o zaštiti potrošača.

>Obitelj je najvažniji zaštitni mehanizam i emocionalno utočište djece, a u posljednje vrijeme slabi i njezina uloga

“Meta je iskoristila moćne tehnologije bez presedana kako bi privukla, angažirala i naposljetku uhvatila u zamku mlade i tinejdžere… Njihov motiv je profit”, stoji u pritužbi na 233 stranice, prenosi Daily Wire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kriza mentalnog zdravlja

U tužbi se navodi da je Meta obmanjivala javnost o “velikim opasnostima” svojih platformi društvenih medija prikrivajući svoje postupke kako bi svoje “najranjivije” potrošače – tinejdžere i djecu – pretvorila u ovisničke i kompulzivne korisnike društvenih medija.

Možda će vas zanimati

Dr. sc. Osmančević za Narod.hr o utjecaju medija na vršnjačko nasilje, Tik Toku, ali i ulozi roditelja u digitalnim izazovima

‘Aktivnosti koje pripisujemo društvenim mrežama u stalnom su ispreplitanju s aktivnostima koje djeca imaju u stvarnom svijetu’

Države su citirale istraživanje koje pokazuje da je dječja upotreba Meta platformi povezana s “depresijom, tjeskobom, nesanicom, ometanjem obrazovanja i svakodnevnog života te mnogim drugim negativnim ishodima”.

Šef službe javnog zdravlja SAD-a Vivek Murthy izdao je savjet u svibnju, navodeći vezu između provođenja vremena na društvenim mrežama i nacionalne krize mentalnog zdravlja među mladima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Istraživanja pokazuju: Pretjerano korištenje društvenih mreža ima iste učinke kao i zlouporaba droga

“Izdajem ovo savjetovanje jer smo usred krize mentalnog zdravlja mladih i zabrinut sam da društveni mediji pridonose štetnostima koje djeca doživljavaju”, rekao je Murthy za The Hill.

Meta bi mogla platiti velike kazne

Prema studiji iz 2019., adolescenti u dobi od 12 do 15 godina koji su provodili više od tri sata na društvenim mrežama dnevno imali su dvostruko veći rizik od razvoja simptoma depresije i tjeskobe. Krivnju ne treba svaljivati isključivo na roditelje koji pokušavaju kontrolirati zdravu dozu društvenih medija za svoju djecu.

Možda će vas zanimati

Alarmantno s djecom u RH: Drastičan rast samoubojstava ili pokušaja samoubojstva

U 2022. broj pokušaja samoubojstva i samoubojstva kod djece do 14 godina drastično je narastao u odnosu na 2021.

“To je nerazumno očekivanje jer prethodne generacije nikada nisu morale iskusiti i upravljati tehnologijom koja se brzo razvija i koja je iz temelja promijenila način na koji su djeca razmišljala o sebi, kako su razmišljala o svojim prijateljstvima i kako su gledala na svijet”, kazao je Murthy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Selak Raspudić: Naša djeca nisu dobro, treba li se nama dogoditi jedan Beograd da se konačno probudimo?

Iz Mete su u izjavi kazali da dijele “predanost državnih odvjetnika da se tinejdžerima pruži sigurna, pozitivna iskustva na internetu i da je već uvela više od 30 alata za podršku tinejdžerima i njihovim obiteljima”. Dodaju da su razočarani “što su državni odvjetnici odabrali ovaj put umjesto da produktivno surađuju s tvrtkama na stvaranju jasnih standarda primjerenih dobi za mnoge aplikacije kojima se koriste tinejdžeri”, dodala je tvrtka.

Osam drugih državnih odvjetnika i okruga Columbia navodno podnose zasebne tužbe protiv Mete zbog kršenja državnih zakona o zaštiti potrošača, čime se ukupan broj država popeo na 42. Ako države uspiju, Meta bi mogla platiti ogromne kazne i promijeniti način na koji reklamira i dizajnira svoje platforme u javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.