Što je trudnička preeklampsija i kako utječe na porod?

Foto: GettyImages

Preeklampsija je poremećaj u trudnoći koji ako se ne tretira pravilno može izazvati ozbiljne posljedice, u teškim slučajevima čak i smrt djeteta. Najveći je problem što ne postoje testovi koji bi pokazali da li je trudnica oboljela od preeklampsije te je presudna subjektivna prosudba trudnice. Javlja se u 3 do 8 posto trudnica i to najčešće nakon 20. tjedna trudnoće. Može se manifestirati kroz povišen krvni tlak trudnice i visoku razinu proteina u urinu. Kod većine trudnica se javi u veoma blagom obliku, dok opasniji oblici preeklampsije koji se ne liječe mogu dovesti do preranog poroda ili čak po život opasnih posljedica. Kako uzrokuje suženje krvnih žila čime se povećava krvni tlak to može izravno utjecati na jetru, bubrege i mozak. Ako dođe do puknuća malih žilica u bubrezima proteini prelaze u urin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč mnogobrojnim istraživanjima još uvijek ne postoji konkretan odgovor što točno uzrokuje pojavu preeklampsije, a nagađanja je mnogo. Neka od njih su da je pojava preeklampsije vezana uz smanjen protok krvi u posteljici jer može potaknuti oslobađanje određenih proteina iz posteljice u krvotok što može dovesti do povišenog krvnog tlaka i oštećenja krvnih žila iz čega proizlazi oslobađanje bjelančevina u urin. Naravno i genetika, prehrana i jačina vašeg imunološkog sustava imaju bitnu ulogu u pojavi preeklampsije, donosi trudnoća.hr.

Koji su simptomi preeklampsije?

Najčešći pokazatelji da postoje sumnje na preeklampsiju su otečenost lica i očiju, ruku ili otečenost zglobova. Zbog tog zadržavanja vode u tijelu može doći do naglog debljanja te ako se unutar tjedan dana udebljate više od 4 kilograma svakako razgovarajte s liječnikom. Kod najtežih oblika preeklampsije dolazi do jakih glavobolja, mučnina s povraćanjem, pojave snažnih bolova u gornjem dijelu trbuha te mutan vid ili privremeni gubitak vida. Problem je što su neki od simptoma učestala i normalna pojava u trudnoći pa je teško razlikovati simptome preeklampsije od simptoma normalne trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako dijagnosticirati preeklampsiju?

Jedini način kako bi se dijagnosticirala preeklampsija zasad je provjera krvnog tlaka i urina. Ako su proteini u urinu povišeni, kao i krvni tlak, vjerojatno vam je dijagnosticirana preeklampsija. Kako i proteini u urinu i tlak mogu varirati tijekom dana, često će se unutar 24 sata više puta mjeriti tlak i sakupljati sav urin kako bi došli do prosječnih vrijednosti. Ako nema proteina u urinu, a tlak vam je povišen, vjerojatno se radi samo o gestacijskoj hipertenziji. Tlak se najčešće snizi na normalnu razinu u vrlo kratkom roku nakon poroda. Ako do pada tlaka ne dođe, radi se u kroničnoj hipertenziji.

Ako je preeklampsija dijagnosticirana, kako si pomoći?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svakako se preporučuje izbjegavati svako uzimanje aspirina tijekom trudnoće, osim uz liječničku preporuku. Odlazite redovito na zakazane ultrazvučne preglede i svakodnevno brojite udarce vašeg djeteta. Ako dijete bude jako mirno, svakako se javite svome liječniku. Ako dođe do pogoršanja vjerojatno će porod biti induciran ili ćete roditi carskim rezom. Ako vam je dijagnosticirana teška preeklampsija najpametnije bi bilo sve do poroda biti u bolnici kako bi vam stručna pomoć u svakom trenu bila na raspolaganju.

Trudnicama se u slučajevima preeklampsije ponekad daju kortikosteroidi ako se stanje pogorša kako bi djetetova pluća u što kraćem roku bila razvijena i sposobna za život izvan maternice ako dođe do preuranjenog poroda. Nakon poroda kod blažih slučajeva preeklampsije tlak se vraća u normalnu već kroz nekoliko dana, dok je kod trudnica s težim oblicima preeklampsije potrebno duže vrijeme kako bi se tlak snizio. Isto tako, trudnice s težim oblicima trebale bi ostati i nakon poroda neko vrijeme pod stalnim liječničkim nadzorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.