(FOTO, VIDEO) Odbrojavanje do Brexita: Pogledajte atmosferu s londonskih ulica

epa08182958 Pro Brexit supporters celebrate outside the Houses of Parliament in London, Britain, 31 January 2020. Britain officially exits the EU on 31 January 2020, beginning an eleven month transition period. EPA/NEIL HALL

Velika Britanija večeras izlazi iz Europske unije i tako postaje prva članica koja napušta europsku obitelj. Sutra počinje tranzicijsko razdoblje od 11 mjeseci tijekom kojeg će britanska vlada pregovarati s vodstvom Unije o budućim odnosima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči Brexita pogledajte atmosferu s londonskih ulica:

Pokretačka snaga, iako ne od samog početka, koja je zemlju odvukla iz EU-a, premijer Boris Johnson dan je proveo u Sunderlandu, gradu na sjeveroistoku Engleske koji je na referendumu 2016. glasovao za Brexit sa 61%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sjednice vlade, u najvećoj je tvornici automobila japanskog proizvođača Nissana u Europi. Budućnost bi joj bila neizvjesna u slučaju tvrdog Brexita – spriječen je zahvaljujući postignutom dogovoru o razdruživanju Londona s Bruxellesom.

“Ovo je najveća radost u mom životu. Osim Brexita, jasno”, rekao je Johnson, prenosi HRT.

U videoporuci koja će biti objavljena sat vremena prije povijesnog istupanja iz EU-a, premijer Johnson Brexit – koji slijedi nakon više od tri godine žestokih političkih sukoba, nazvat će – “novom zorom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo nije kraj, nego početak”, reći će konzervativni čelnik u svom obraćanju naciji koja se podijelila nakon referenduma na kojem se 52 posto Britanaca izjasnilo za izlazak iz EU-a.

U Downing streetu 10 bit će priređena proslava uz engleski pjenušac, mnoštvo izrazito britanskih kanapea – na kojima je poznati plavi sir iz Shropshirea, jorkširski puding s govedinom i hrenom. Za one koji Brexit podupiru.

– ” sve je to vrlo važan dan, bilo da su glasali za odlazak ili ostanak jer on odlučuje o budućem smjeru naše zemlje. Moramo osigurati održavanje dobrih trgovinskih odnosa s Europom. Ovo nije dan za slavlje. Ovo je dan za razmišljanje, smatra vođa oporbe”, predsjednik Laburističke stranke Jeremy Corbyn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traje niz događaja, proslava i bdjenja uz svijeće, Brexitera i proeuropskih prosvjednika. Pale se i zastave… U Londonu skidaju se zastave Europske unije, u Bruxellesu Union Jack uklanja se iz institucija EU-a, jedna se sprema za povijest – muzej.

“Brexit je Škotsku stavio na pogrešan put, a što dalje njime idemo, duže će trajati i teže će se biti vratiti na pravi. Zato sam jutros obavijestila škotski parlament da ću od izbornog povjerenstva ponovno tražiti odgovor na pitanje može li Škotska biti neovisna zemlja?, rekla je škotska premijerka Nicola Sturgeon.

Malo će se toga promijeniti odmah jer za Ujedinjeno Kraljevstvo zapravo počinje “prijelazno razdoblje”. Većina zakona EU-a i dalje će biti na snazi – uključujući slobodno kretanje ljudi – do kraja prosinca, do kada London želi postići trajni sporazum o slobodnoj trgovini s Bruxellesom. Iako su na kontinentu skeptični, irski premijer uvjeren je da je to moguće, posebno ako novi sporazum bude jako sličan postojećim aranžmanima.

“Reći ćemo zbogom starom prijatelju, koji kreće u avanturu, vlastiti randevu sa sudbinom. Nadamo se da će im to uspjeti, ali ne uspije li im, Ujedinjeno Kraljevstvo će uvijek naći mjesto za europskim stolom”, rekao je Leo Varadkar, premijer Republike Irske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brexit će, sigurno, natjerati EU na promjenu. Sporazum o “budućem odnosu” između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva bit će prvi takve vrste. Otvorit će se novi oblici suradnje koji bi mogli potaknuti druge i sigurno Uniju natjerati da bude fleksibilnija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.