Grčka optužila MMF za namjerno stvaranje krize

Foto: fah

Grčki premijer sazvao je jučer hitnu sjednicu vlade i zatražio objašnjenje od međunarodne zajednice nakon što su na Wikileaksu objavljeni povjerljivi transkripti prema kojima su dužnosnici MMF-a prošlog mjeseca dogovarali otežavanje krize u Grčkoj kako bi natjerali Grke i Europljane da se dogovore oko paketa pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčka vlada od Međunarodnog monetarnog fonda traži objašnjenje je li njihovo službeno stajalište bilo da uoči britanskog referenduma treba stvoriti krizu u Grčkoj, piše HRT.

Istodobno, iz Turske je u posljednja 24 sata na grčke otoke stiglo 514 novih migranata do nedjelje ujutro, dan uoči stupanja na snagu sporazuma o vraćanju takvih migranata u Tursku, priopćilo je grčko ministarstvo koje se bavi izbjegličkom krizom.

Ministarstvo je reklo da je u subotu bilo više od 52.500 izbjeglica i migranata koji su ostali u Grčkoj nakon što su zemlje tzv. balkanske rute na putu za sjevernu i zapadnu Europu zatvorile svoje granice za ljude bez valjanih dokumenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, u ponedjeljak stupa na snagu sporazum između EU i Turske o vraćanju u Tursku s grčkih otoka Lezbosa i Kiosa svakog migranta za koji nije vjerojatno da će dobiti azil.

Migranti koje će vjerojatno vratiti prosvjedovali su nazivajući vraćanje “deportacijom”.

Stotine su probile bodljikavu žicu u kampu na Kiosu u petak i ostali u glavnoj luci. Zahtijevaju da ih se odveze na grčko kopno, a ne nazad u Tursku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, centar za migrante u mjestu Dikili na zapadu Turske, sjeverno od Izmira, gdje se planira smjestiti one koji budu vraćeni, zjapi prazan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.