Slijedeći tjedan znat će se odgovor hoće li povjerenička ekipa koju je predložio izabrani predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker proći bezbolno ili s lakšim ili težim ogrebotinama, a od tog odgovora će ovisiti hoće li nova Komisija biti izglasana na vrijeme.
Sljedeći tjedan se nastavlja saslušanje kandidata za povjerenike pred nadležnim odborima Europskog parlamenta. Preostalo je još saslušati šest predloženih potpredsjednika Komisije i donijeti odluku o kandidatima koji su se prošli tjedan pokazali iz raznih razloga spornim.
Od 21 kandidata za povjerenika koliko ih je saslušano prošli tjedan, njih 16 je dobilo pozitivnu ocjenu. Na ispitu su iz prvog pokušaja prošli povjerenički kandidati Karmenu Vella (Malta), Cecilia Malmstroem (Švedska), Neven Mimica (Hrvatska), Guenther Oettinger (Njemačka), Carlos Moedas (Portugal), Dimitris Avramopoulos (Grčka), Vytenis Andriukaitis (Litva), Johannes Hahn (Austrija), Maroš Šefčovič (Slovačka), Christos Stylianides (Cipar), Corina Cretu (Rumunjska), Marianne Thyssen (Belgija), Phil Hogan (Irska), Kristalina Georgieva (Bugarska), Elzbieta Bienkowska (Poljska) i Margrethe Vestager (Danska).
Od preostalih pet kandidata, Britanac Jonathan Hill morat će u utorak na ponovno saslušanje, Čehinja Vera Jourova i Mađar Tibor Navracsics dobili su pisana pitanja na koja na isti način moraju odgovoriti do nedjelja, a Francuz Pierre Moscovici ima rok do utorka. Kod Moscovicija se spominje i mogućnost da se još jednom pojavi na usmenom saslušanju.
Za petog spornog kandidata Španjolca Miguela Ariasa Canetea, zastupnički klub socijalista je zatražio pravno mišljenje o njegovoj izjavi o financijskim interesima i nakon toga trebalo bi se odlučiti o njegovoj kandidaturi, ali dodatna pisana pitanja ne bi trebao dobiti.
Iako se govori da su najveće političke skupine u Europskom parlamentu – Europska pučka stranka (EPP) na desnom centru i europski socijalisti i demokrati (S&D) sklopili pakt o nenapadanju, između njih je prošli tjedan bilo itekakve razmjene vatre.
Dvije najjače skupine prošli tjedan kao da su se vodile devizom – takneš li kandidata koji dolazi iz moje političke skupine, zagorčat ću život jednom od vaših kandidata.
Koordinatori za saslušanje iz redova socijalista, kojima su se pridružili zeleni i liberali, odbili su prošli tjedan dati pozitivnu ocjenu Mađaru Tiboru Navracsicsu i stoga će o njegovu nastupu u ponedjeljak glasovati Odbor za kulturu pred kojima je saslušavan. Glasovanje u ovakvim situacijama je više iznimka nego pravilo i tome se pribjegava samo kada nema konsenzusa među većim političkim skupinama. S druge strane, Navracsics je po ocjeni svih imao vrlo dobar nastup, bez ijednog krivog koraka tijekom saslušanja. Međutim, kritike se odnose na njegovu ulogu u mađarskoj vladi Viktora Orbana i vladajućoj stranci Fidesz, koji su posljednjih godina često optuživani za nedemokratske poteze.
Baražnoj vatri na saslušanju bio je izložen i španjolski kandidat Miguel Arias Canete , koji pripada EPP-u i kojem je dodijeljen resor energije i klime. Najžešći napadi dolazili su od socijalista, koji traže objašnjenja zašto je neposredno prije saslušanja mijenjao izjavu o svom imovinskom stanju, kako bi dodao prihod koje je propustio spomenuti.
Canete je do nedavno imao dionice u dvije velike naftne tvrtke, zbog čega ga socijalisti i zeleni optužuju za mogući sukob interesa u obnašanju dužnosti povjerenik za energiju i klimu. On je nedavno prodao svoje udjele u tim tvrtkama i u uvodnom izlaganju je istaknuo da ni on ni njegova obitelj, supruga i sin, nemaju više nijedno dionicu. Međutim, zastupnici su ga pitali što je s dionicima koje posjeduje brat njegove supruge.
Pučani su se osvetili žestokim napadima na saslušanju francuskog kandidata Pierra Moscovicija, kojemu je dodijeljen resor za ekonomske i monetarne poslove, poreze i carinsku uniju.
Iako je također imao dobar nastup, njegov problem leži u činjenici što je bio ministar financija u vladi koja je opetovano krši pravila o fiskalnoj disciplini i koja traži za sebe izuzeće od pravila, a sada bi mjestu povjerenika trebao nadzirati poštovanje proračunskih pravila u svim zemljama članicama.
U prva dva dana sljedećeg tjedna bit će saslušano preostalih šest potpredsjednika Europske komisije. U ponedjeljak je na dnevnom redu visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini, zatim potpredsjednik za euro i socijalni dijalog Valdis Dombrovskis, potpredsjednica za energetsku uniju Alenka Bratušek i potpredsjednik za jedinstveno digitalno tržište Andrus Ansip.
U utorak su na dnevnom redu potpredsjednik za zapošljavanje, rast, investicije i konkurentnost Jyrki Katainen te prvi potpredsjednik Frans Timmermans, koji je zadužen za poboljšanje zakonodavstva i vladavinu prava.
Kao potencijalno problematično, spominje se mogućnost saslašanja Slovenke Alenke Bratušek, koja pripada europskim liberalima.
Čelnik socijalista u Europskom parlamentu Gianni Pittella izrazio je zabrinutost zbog njezina imenovanja jer se čini da je s položaja premijerke samu sebe kandidirala za člana Komisije.
U Europskom pučkoj stranci, unatoč snažnim pokušajima pet slovenskih zastupnika koji se oštro protive imenovanju Alenke Bratušek, nisu se prije saslušanja htjeli izjašnjavati i tek će se vidjeti kako će se oni postaviti.
Postoje nagađanja da bi, ako dođe do bilo kakvih promjena u Junckerovoj ekipi, žrtva mogao biti netko od pet liberalnih kandidata, koji također čine veliku koaliciju. Dvoje od njih već je dobilo zeleno svjetlo – Šveđanska Cecilia Malmstroem i Dankinja Margrethe Vestager. Preostalih troje su Estonac Andrus Ansip, Čehinja Vera Jourova i Slovenka Alenka Bratušek.
Međutim, također se govori da su sva ova nadmudrivanja predstava za javnost i da će na kraju svi predloženi kandidati dobiti zeleno svjetlo.
Što će na kraju biti moglo bi se znati već u utorak, kada je predviđen sastanak Junckera s predsjednikom Parlamenta Martinom Schulzom i čelnicima triju velikih političkih skupina Manfredom Weberom (EPP), Giannijem Pittellom (S&D) i Guyom Verhofstadtom (liberali)
Prođu li svi kandidati za povjerenike ili ako dođe do manjih preraspodjela unutar predložene ekipe, Europski parlament bi o cijelom sastavu Komisije glasovao na 22. listopada na plenarnoj sjednici, a nova Komisija bi preuzela dužnost 1. studenoga. Međutim, ako se zakomplicira, onda bi ti rokovi došli u pitanje i Barrosova ekipa bi morala nastaviti s radom do izbora nove Komisije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa