Raspravljajući o Izvješću o jednakosti među ženama i muškarcima u 2013. godini koje priprema zastupnik Marc Tarabella (S&D), zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir zauzela se je da se izvješće proširi u pojedinim segmentima a u drugim segmentima da ga se liši ideološke obojenosti.
Petir se je zauzela za dostojanstveno radno vrijeme za sve zaposlene u uslužnom sektoru, posebice za žene koje čine većinu zaposlenih u tom sektoru a potplaćene su, rade više od 8 sati dnevno, nerijetko rade bez ijednog dana odmora u tjednu a ponekad i više tjedana, nemaju slobodno vrijeme za sebe i za svoju obitelj.
„Odluke koje se donose kamen su smutnje za parove koji se odluče zasnovati obitelj a tu posebno stradavaju žene jer su okolnosti takve da se stječe dojam da je majčinstvo luksuz. Smatram da se majčinstvo treba poticati a ne kažnjavati i da žene koje odluče roditi trebaju biti vrednovane za to, treba ih čekati njihovo radno mjesto a njihov rad unutar kućanstva ne bi smio ostati nezapažen i neplaćen jer one rade važnu stvar- brinu o obitelji. A obitelj je prva škola međuljudskih odnosa. Obitelj je mjesto gdje nas uče kakvi ljudi trebamo biti. Zato bih se založila da podupremo majke i očeve, da podupremo obitelj a ne da se traže tzv. rodna prava koja odriču osnovna ljudska prava nekom drugom”, rekla je Petir.
Pravo na život je osnovno ljudsko pravo i nema prava iznad toga. Vodeći se Zlatnim pravilom da ne činimo drugima ono što ne bi željeli da drugi čine nama, Petir je podsjetila da se Beethoven nikada ne bi rodio da je njegova majka poslušala liječnika koji joj je savjetovao da pobaci. Srećom, ona je postupila drugačije i donijela glazbenog genija na svijet. „Zato pozivam na oprez u donošenju odluka koje će imati dalekosežne posljedice za one na koje se naše odluke odnose a posebno one najslabije, djecu”, rekla je Petir.