Puigdemont ostaje u Njemačkoj, sud tvrdi da nije moguće izručenje na temelju optužbi za pobunu

Foto: fah

Katalonski čelnik Carles Puigdemont trebao bi u subotu u Berlinu održati tiskovnu konferenciju, dan nakon što je uz jamstvo pušten iz zatvora u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno su u sjevernom njemačkom gradu Neumuensteru, gdje je Puigdemont bio zatočen od uhićenja 25. ožujka, predviđeni prosvjedi protiv njegova još uvijek mogućeg izručenja Španjolskoj.

Puigdemont (55) je uhićen na temelju europskog uhidbenog naloga kojega je izdao Madrid, a kojim ga se optužuje za pobunu i za loše korištenje sredstava javnih fondova koje je upotrijebio za organizaciju nelegalnog referenduma o neovisnosti Katalonije u listopadu prošle godine.

Katalonski parlament: Puigdemontu pravo da bude predsjednik vlade

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački sud dosudio je u četvrtak da njegovo izručenje nije moguće na temelju optužbi za pobunu, jer usporediva optužba u njemačkom pravosuđu predviđa da je optuženi pritom počinio i nasilje, što ovdje nije slučaj.

No Puigdemont bi ipak mogao biti izručen na temelju optužbi za loše vođenje javnih fondova.

Španjolski vrhovni sud razmatra i obraćanje Europskom sudu pravde u Luxembourgu za donošenje preliminarne presude u ovom slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu Puigdemont, koji je platio 75.000 eura jamčevine, mora ostati u Njemačkoj i javljati se policiji svakog tjedna te izvijestiti vlasti o bilo kakvoj promjeni adrese.

Njemačka ministrica pravosuđa Katarina Barley u četvrtak je pozdravila presudu suda kazavši za list Sueddeutsche Zeitung kako je to “apsolutno pravilna” odluka.

Španjolska će sada morati dokazati da je Puigdemont kriv za loše korištenje javnih fondova, kazala je, “što neće biti lako”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.