Ukrajina tema i na sastanku G20 u Australiji

Ukrajina se nametnula kao tema na sastanku G20 u Sydneyju gdje su Međunarodni monetarni fond i nekoliko zemalja, među kojima i SAD, ponudili pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki ministar financija Jack Lex rekao je da je razgovarao s ruskim kolegom Antonom Siluanovim na marginama G20. Sjedinjene Države i druge zemlje spremne su pomoći Ukrajini da vrati demokraciju, stabilnost i rast, rekao je američki dužnosnik na konferenciji za novinare. Nadamo se da će se nakon prestanka nasilja u Ukrajini formirati višestranačka i tehnokratska vlada koja će željeti provesti potrebne ekonomske reforme, dodao je.

Ako ukrajinske vlasti trebaju pomoć MMF-a, bilo da se radi o savjetima u smislu ekonomske politike, financijskoj potpori uz rasprave o ekonomskim reformama, jasno da smo spremni, rekla je Christine Lagarde, glavna direktorica MMF-a.

Ukrajina nije spomenuta u završnom dokumentu skupa G20, ali više zemalja složilo se da se govori o potpori Ukrajini na njihovim nacionalnim konferencijama na kraju G20, i to na identičan način, rekao je francuski ministar ekonomije i financija Pierre Moscovici. Nije želio reći koja je zemlja odbila sudjelovati u toj zajedničkoj inicijativi, ali Rusija je sigurno među njima, ocjenjuje agencija France presse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlje G20 na skupu su stavile naglasak na rast, pokušale ublažiti strahove država u razvoju i ojačale napore protiv utaje poreza. Kao cilj fiksirale su povećanje gospodarskog rasta za dodatna dva postotna boda do 2018. Kako bi ostvarile taj cilj, zemlje G20 obećale su ambicioznu, ali i realnu politiku.

Vodit ćemo ambicioznu, ali i realnu politiku kako bismo povećali gospodarski rast za dodatna dva postotna boda u idućih pet godina, ističe se u zajedničkom priopćenju objavljenom nakon sastanka ministara financija G20.

G20 predstavlja 85 posto svjetske ekonomije, a članovi su ministri financija i guverneri nacionalnih banaka 19 zemalja – Argentine, Australije, Brazila, Francuske, Njemačke, Indije, Indonezije, Italije, Japana, Južne Afrike, Južne Koreje, Kanade, Kine, Meksika, Rusije, Saudijske Arabije, SAD-a, Turske, Velike Britanije – te guverner Europske središnje banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.