Split: braniteljski prosvjed zbog suđenja u procesu Lora 2

Split, 9.9.2015. - Pedesetak èlanova braniteljskih i stradalnièkih udruga okupilo se na prosvjedu ispred splitskog Županijskog suda, gdje je u srijedu poèelo suðenje za ratni zloèin u sluèaju Lora 2, za koji prosvjednici kažu da je sramni pokušaj izvrtanja povijesti i Domovinskog rata te uvreda za hrvatske branitelje i domoljube. foto HINA / Žaklina JURIÆ / mm

Pedesetak članova braniteljskih i stradalničkih udruga okupilo se na prosvjedu ispred splitskog Županijskog suda, gdje je u srijedu počelo suđenje za ratni zločin u slučaju Lora 2, za koji prosvjednici kažu da je sramni pokušaj izvrtanja povijesti i Domovinskog rata te uvreda za hrvatske branitelje i domoljube.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za slučaj Lora 2, u kojemu se sudi petorici bivših hrvatskih vojnih policjaca optuženima za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima 1992. u tadašnjem vojno-istražnom centru Lora, iz koordinacije braniteljskih udruga Splita i županije navode kako protuzakonito i protuustavno zločince i teroriste, koji su ratovali protiv Hrvatske, pretvara u žrtve i oštećenike.

Tužitelje u tom procesu, počevši od bivšeg državnog odvjetnika Mladena Bajića do današnje tužiteljice Michele Squiccimarro, kao i suca Vladimira Živaljića prozivaju da vode montirani proces, “koji je izašao iz kuhinje Save Štrpca i drugih mrzitelja Hrvatske”.

“Srpski teroristi i ratni zločinci Vojkan Živković, Goran Pantić i drugi u ovoj će se splitskoj palači pravde narugati svim hrvatskim žrtvama, majkama koje su izgubile sinove, ženama koje su izgubile muževe i djeci koja su izgubila roditelje. Gdje je pravda za pokojne Nenu Lunića Đirlića, Ankicu Buljubašić, Anđelku Romović, Anđu Ilić. Njihovi krvnici će umjesto dugogodišnje robije kao nagradu za svoja nedjela dobiti milijunske odštete kao naknadu za duševne boli. Sve to uz blagoslov onih koji su izabrani na svoje dužnosti kako bi štitili interese hrvatskih građana i države”, kazao je predstavnik koordinacije Mirko Ramljak. Državne dužnosnike pozvao je da brane interese hrvatskih građana i države te obustave postupak za Loru 2.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branitelj optuženog Emilia Bungura, velikogorički odvjetnik Vinko Burazer je prije odlaska u sudnicu izjavio kako hrvatsko pravosuđe i dalje krši ustavno-pravni poredak i “nemilosrdno gazi ljudska prava branitelja i stradalnika Domovinskog rata”.

Poručio je kako će tužiteljstvo nastaviti optuživati, a sud suditi na temelju optužnice koja nije utemeljena na zakonu. “Mi u ovom trenutku imamo situaciju da je Emilio Bungur protupravno zatvoren, jer njegovo rješenje o izdržavanju kazne nije pravomoćno. On se ovdje dovodi radi suđenja, međutim optužno vijeće nije donijelo rješenje o njegovoj optužnici, što znači da nema status optuženika nego okrivljenika”, istaknuo je Burazer. Ustvrdio je kako, po Zakonu o kaznenom postupku, sudsko vijeće mora ukinuti pravomoćnu presudu i postupak žurno pokrenuti iz početka.

Jagoda Bungur izrazila je ogorčenje jer je njezin suprug Emilio Bungur “u rukama pete kolone koja djeluje u hrvatskom pravnom sustavu”, izrazivši i bojazan za njegov život u splitskom zatvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Emilio Bungur se od 2005. nalazio u bijegu, a krajem kolovoza je uhićen na šibenskom području. Ovoga tjedna mu je na Županijskom sudu zakazano ročište na kojemu mu se sudi zajedno s bivšim upraviteljem istražnog centra Tomislavom Duićem, koji je još u bijegu, njegovim tadašnjim zamjenikom Tončijem Vrkićem, te stražarima Anđelkom Botićem i Antom Gudićem. Svi su već pravomoćno osuđeni u prethodnom postupku Lora 1, gdje im se sudilo za ratni zločin nad civilima.

Duić je tada osuđen na osam godina zatvora, Vrkić na sedam godina, dok su Botić, Bungur i Gudić svaki dobili po šest godina zatvora. Suđenje za Loru 2 vodi sudac Vladimir Živaljić na temelju optužnice koja je podignuta 2009. godine, a godinu dana kasnije zatraženo je suđenje u odsutnosti za Duića i Bungura koji su bili u bijegu. Vrhovni sud je 2012. godine odobrio suđenje u njihovoj odsutnosti.

Čitanjem optužnice te saslušanjem dvojice svjedoka i uvodnim istupima branitelja optuženih u srijedu je na Županijskom sudu u Splitu počelo suđenje u postupku Lora 2 u kojem se petoricu optuženika teriti za ratni zločin nad zarobljenicima u vojnom zatvoru Lora 1992.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje je počelo bez prvoptuženog Tomislava Dujića, koji je u bijegu, dok su preostala četvorica optuženih kazala da se ne osjećaju krivim te da su optužbe za koje ih terete neutemeljene. Krivnju je odbacio i trećeoptuženi Emilio Bungur koji je, nakon višegodišnjeg bijega, nedavno uhićen u Šibeniku pa je najprije odveden u splitski zatvor Bilice, a potom i u zagrebački Remetinec gdje izdržava šestogodišnju kaznu na koju je osuđen u prvom postupku u slučaju Lora.

U optužnici splitskog Županijskog državnog odvjetništva, koju je pročitala zastupnica optužnice Vesna Beširević, navodi se da su u razdoblju od ožujka do kolovoza 1992. “zapovjednik Vojnoistražnog centra u sastavu 72. Bojne Vojne policije Hrvatske vojske, a u naravi Vojnog zatvora Lora u Splitu” Tomislav Dujić i njegov zamjenik Tonči Vrkić te Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić, kao stražari u tom zatvoru, zajedno s neutvrđenim osobama iz tog centra zlostavljali zarobljenike koji su “zarobljeni kao pripadnici tzv. JNA i srpskih paravojnih formacija u oružanom sukobu s postrojbama Hrvatske vojske”.

Optuženi za surova zlostavljanja

Prvoopruženog Duića i drugooptuženog Vrkića se tereti da su “dopuštali njima podređenim stražarima i drugim vojnim i civilnim osobama, kojima su dozvoljavali ulaz u zatvor da se prema zatočenim ratnim zarobljenicima ponašaju vrijeđajući njihovo ljudsko dostojanstvo i osobito ih ponižavali, psihički i fizički zlostavljali, mučili i tjelesno kažnjavali, sve i do usmrćenja nekih od njih te su i sami u tomu sudjelovali, a Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić postupali na opisani način protivno odredbama Ženevske konvencije o postupanju s ratnim zarobljenicima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petorica optuženika su, po tvrdnjama tužiteljstva, tijekom svibnja i lipnja 1992. u tzv. bloku C, gdje neevidentirane zarobljenike svakodnevno premlaćivali udarajući ih nogama, šakama, gumenim i bejzbol palicama, među njima i one koji su već dovedeni ozlijeđeni. Neke su ozlijedili i vatrenim oružjem te ih mučili priključujući im ušne školjke i spolovila na tzv. poljski telefon, puštajući jake udare inducirane struje. Osim toga optuženici su zarobljenicima navodno gurali pištolje u usta prijeteći im da će ih ubiti, odvodili na lažna strijeljanja, šmrkovima ih polijevali vodom pod velikim pritiskom ciljajući upravo na ona već povrijeđena mjesta na tijelu. Tereti ih se i da su ih prisiljavali na bludne radnje, da se međusobno tuku, ulaze u pasje kućice i laju kao psi te da klečeći ustima kupe otpatke po dvorištu. Na taj su im način zadali više teških tjelesnih ozljeda – višestrukih prijeloma kostiju, prostrijelnih rana, razderotina i krvnih podlijeva. “Od zadobivenih ozljeda preminuli su Dušan Jelić, Bojan Vesović i Vlade Savić”, navodi se u optužnici.

Obrana zatražila obnovu postupka po važaćem zakonu

Predsjednik sudskog vijeća Vladimir Živaljić je izvjestio da je primio zahtjev od Bungurovog odvjetnika Vinka Burazera da se suđenje obustavi jer se vodi po zakonu koji nije vrijedio kada je postupak pokrenut te je potrebna obnova po važećem zakonu. Sudac je kazao da se tek nakon dokaznog postupka može razmatrati promjena zakona po kojem se vodi Lora 2 te da se u tom slučaju može primjeniti zakon koji je najblaži za optuženike.

Vrkićev branitelj, Nediljko Ivančić, sučevo je obrazloženje u izjavi novinarima ocijenio korektnim.

Ivančić je u uvodnom istupu za optužnicu rekao da je općenita te da će je u nastavku postupka osporiti, kao i odvjetnici preostalih optuženika. Botićev odvjetnik Vinko Gulišija kazao je da se optužnica temelji “na iskazima svjedoka srpskih vojnih postrojbi”, čija je vjerodostojnost upitna.

Svjedočila su i dvojica prvih svjedoka – Miroslav Klarin i Damir Boršić. Klarin je za sebe rekao da je bio pripadnik 72 bojne Vojne policije i kao dio antiterositičke grupe radio u Šibeniku te da je u proljeće 1992. premješten u splitsku vojarnu Dračevac, ali da nije sudjelovao u nikakvim aktivnostima vojne policije koje su se odnosile na zarobljenike i njihov transport. Također je rekao da u inkriminiranom razdoblju 1992. nije posjećivao zatvor Lora.

Boršić je istaknuo kako je radio kao zapovjednik osiguranja u vojnom zatvoru Kuline u Šibeniku te je 1992. dva puta posjetio splitsku Loru, ali da pritom nije vido da je netko od zarobljenika zlostavljan. Rekao je i da je među zarobljenicima bio i onih koji su nosili odoru bivše JNA te da je nazočio ukrcavanju, kako je kazao, 30 do 50 zarobljenika u jedan kamion u Lori kojim su odvezeni u Šibenik gdje ih je preuzela zadarska vojna policija.

Suđenje se nastavlja 11. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.