Višnja Starešina: Plenković je politički uveo HDZ u lijevi blok

starešina
Foto: narod.hr

Danas, Andrej Plenković u Hrvatskoj više nema političku budućnost. Izgubio ju je brzo i iznenadno, u trenutku kada je samovoljno, političkim nasiljem prema neistomišljenicima, prenapregnutim i bezobzirnim političkim spinovima, izjavama kakvih se ne bi postidjeli nekadašnji partijski komesari, punim prezira prema onima koji su ga izabrali, krenuo u jurišnu ratifikaciju Istanbulske konvencije, piše Višnja Starešina u Slobodnoj Dalmaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali Plenković kao predsjednik Vlade i HDZ-a još uvijek može ostaviti značajan trag u Hrvatskoj. Jer Hrvatska se nalazi pred vratima još jednog povijesnog praga: nakon što je prije četvrt stoljeća iskoristila povijesnu priliku stvaranja države, tako danas, upravo zbog globalnog sukoba koji nas okružuje, ima povijesnu priliku izlaska iz mreže komunističkog naslijeđa, napokon ostvariti slobodu i trajno se vratiti tamo gdje pripada, tradicionalnim vrijednostima zapadnog civilizacijskog kruga. To ne može učiniti s Andrejem Plenkovićem. Jer, umjesto nove faze demokratske tranzicije Hrvatske, on provodi strukturiranu i sveobuhvatnu svjetonazorsku i političku revoluciju. Za razliku od projekta LNG-a, u kojem je iznimno neodlučan, u ideološko svjetonazorskoj revoluciji pokazao se vrlo odlučnim.

Amnestiranje petokrake

Premijer Plenković je imenovanjem Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, umjesto kriterija neovisnosti o totalitarnim režimima, primijenio SDP-ovu partijsku matricu sučeljavanja “ustaša” i “partizana”, na marginalnim pitanjima simbola, generirajući nove sukobe. Nije izvjesno bi li to povjerenstvo imalo kvorum da se primijenio spomenuti aneks o suradnji s tajnim službama totalitarnih režima. Ali izvjesno je da im je osnovna zadaća bila amnestirati petokraku od totalitarnog karaktera. U čemu bi i uspjeli da nije bilo presudnog otpora rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta dr. Željka Tanjića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom je uslijedila Plenkovićeva istanbulska ofenziva. Istim, partijskim metodama eliminacije nepoćudnih da bi se otvorio prostor za podobnike, priprema i obrazovnu reformu s još ozbiljnijim posljedicama na društveni razvoj novih generacija.

Premijer Plenković već je istanbulskom ofenzivom zapravo politički uveo HDZ u lijevi blok, u neku vrstu bivšeg Socijalističkog saveza radnog naroda Jugoslavije, koji je napravila Partija kako bi se osiguralo dovoljno fotelja za sve drugove. Hrvatska politička scena danas je – Socijalistički savez partijskih nasljednika i pridruženih im interesnih ovisnika. Ali nitko kao Plenković to nije uspio učiniti tako bjelodanim. I to je njegova velika zasluga. Druga je ta što je probudio volju za građanskim i političkim angažmanom. Jelačić trg i splitska Riva donose novu energiju s kojom se mogu napraviti promjene.

Plenković je stavio i HDZ pred zid odluke – da pokažu tko je tko. Zato bi se njegova istanbulska ofenziva na kraju mogla pretvoriti u okidač promjena. Istina, promjene uvijek nose rizik. Pa i rizik kaosa. Ali status quo u današnjoj poziciji jamči politički trulež, društveno beznađe. I državno odumiranje, zaključuje Višnja Starešina u Slobodnoj Dalmaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti možete pročitati na Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.