Djela slikara iz razdoblja romantizma u bečkome muzeju Albertini

Izložba “Svjetovi romantike”, koja kroz 160 umjetničkih djela daje pogled u slikarski svijet najvažnijih austrijskih i sjevernonjemačkih predstavnika romantizma, otvara se u četvrtak navečer u muzeju Albertini u Beču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Epohalne ideje romantizma do danas nisu izgubile čarobnost”, rekao je na konferenciji za novinare ravnatelj Albertine Klaus Albrecht Schroeder. Beč je, dodao je, bio jedno od europskih središta nastanka romantizma, a izložba prikazuje likovno stvaralaštvo najznačajnijih predstavnika toga pravca u povijesti umjetnosti: bečkoga Bratstva sv. Luke (Lukasbund), utemeljenog 1809., te slikara iz sjeverne Njemačke s kraja 18. i početka 19. stoljeća.

“Željeli smo napraviti izložbu koja pruža novi pogled u slikarski svijet sjevernonjemačkog protestantizma i katoličke romantike u Beču”, rekao je ravnatelj Albertine.

Romantizam se u umjetnosti javlja kao reakcija na ideologiju i umjetnost klasicizma. Nasuprot klasicističkome umjetničkom stvaranju, često šabloniziranom u uske racionalističke propise, romantizam ističe potpunu slobodu mašte i tematike suprostavljajući se svim oblicima normiranog stvaralaštva jer za romantičare “svijet mora biti romantičan”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izložba obuhvaća oko 160 djela, ulja na platnu i crteža najznačajnijih bečkih slikara Bratstva sv. Luke Friedricha Overbecka, Josepha Fuerlicha, Franza Pforra, Johanna Scheffera von Leonhardshoffa, Leopolda Kupelwiesera, njemačkih slikara Caspara Davida Friedricha, Carla Blechena, Philippa Otta Rungea i drugih, sve do španjolskog slikara Francisca Goye.

Izložba je podijeljena je u nekoliko cjelina: Demon je u nama, Bečka akademija, Bratstvo sv. Luke, Karakteristično u portretu, Rimska knjiga portreta, Srednji vijek ne prestaje, Pieta Rudolfa von Habsburga, Srednji vijek kao projekcija identiteta, Carl Blechen – arhitektura i priroda, Friedrich Olivier i otkriće austrijskog krajolika, Caspar David Friedrich – šutnja slika i Svijetla krv slika.

“Romantično traganje za transcendentalnim u čovjeku i prirodi glavno je obilježje slikara romantizma koji posebnu pozornost pridaju oblikovanju kompozicije, poetičnom i alegorijskom izričaju, naglašenom koloritu, naglašavaju slobodu i razmah mašte, a izvorište temama traže ponajprije u legendama i povijesnim događajima. Kontrasti svijetla i sjene, blistave širine pejsaža i bijeg u osamu prirode specifični su za njihova djela”, rekao je kustos izložbe Christof Metzger.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripreme za izložbu, koja će biti otvorena do 21. veljače, trajale su dvije i pol godine, a organizirana je u suradnji s Likovnom akademijom u Beču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.