Uz spomen obilježje na brdu Čukur pokraj Hrvatske Kostajnice, gdje su u kolovozu 1991. velikosrpski agresori ubili HTV-ovog ratnog snimatelja Gordana Lederera, otvorena je i informacijska ploča, koja daje poveznicu na internetsku stranicu s informacijama o njemu, izvijestili su u subotu s HRT-a.
Gordan Lederer (1958. Zagreb-1991. Hrvatska Kostajnica), je 10. kolovoza 1991. smrtno ranjen snajperskim metkom srpskih paravojnih postrojba na brdu Čukur. Ondje mu je ove godine ostavljeno spomen-obilježja Slomljeni pejzaž, a informacijsku ploču sinoć je otvorio glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman, navode s HRT-a.
S pomoću posebnoga QR koda, koji se nalazi na toj ploči, posjetitelji će putem svojih mobilnih telefona moći posjetiti stranicu http://www.hrt.hr/gordan-lederer te dobiti sve informacije o Gordanu Ledereru i njegovu radnome i životnome putu, okolnostima pogibije ratne 1991. te informacije o izgradnji spomenika.
„Na ovome nas je mjestu okupio osjećaj bliskosti s Gordanom Ledererom i njegovim životom te sa svim onim što je dao HRT-u. Želimo da ovo bude poziv svim ljudima da dođu i potraže ovdje inspiraciju. Osobito me veseli što je mjesec i pol dana od otkrivanja ovo spomen-obilježje posjetilo već približno pet tisuća ljudi“, rekao je glavni ravnatelj HRT-a Radman.
Spomen-obilježje Slomljeni pejzaž autorsko je djelo akademskoga kipara Petra Barišića, a idejno su ga osmislili i izveli arhitekti Kata Marunica i Nenad Ravnić prema narudžbi i odabiru Hrvatske radiotelevizije. Voditelj projektnoga tima za izradu spomenika je Milan Bešlić.
Nakon otvaranja informacijske ploče u Hrvatskoj Kostajnici otvoren je i PRESS film festival posvećen ulozi medija u ratu, ratnim reporterima i ratnom novinarstvu, a prvi prikazani film, ‘Ophodnja u suton’, rekonstrukcija je pogibije Gordana Lederera, navode s HRT-a.
Na festivalu, koji traje do nedjelje, 27. rujna, bit će prikazani i filmovi ‘Anatomija jedne smrti’ i ‘Obzor’, koji također govore o Gordanu Ledereru. Održavaju se i projekcije brojnih dokumentarnih domaćih i stranih filmova, izložbe ratnih fotografija, i tribine s tematikom ratnog novinarstva.
Inače, među najpoznatijim Ledererovim ratnim uradcima su ‘Banijska ratna praskozorja’, naknadno, poslije njegove smrti, montirani snimateljski zapisi iz prvih dana Domovinskog rata, čija je zvučna kulisa pjesma ‘Brothers in Arms’ grupe Dire Straits.