Hahn u Makedoniji pokušava razriješiti političku krizu

Foto: fah

Povjerenik Europske komisije za proširenje Johannes Hahn vraća se u utorak u Skoplje gdje će pokušati makedonskog predsjednika Đorgija Ivanova nagovoriti da mandat za sastav nove vlade povjeri čelniku oporbe koji je sklopio savez s albanskim strankama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pokušaju da riješi političku krizu Hahn je 2015., pomogao sklapanju sporazuma između tadašnjeg premijera Nikole Gruevskog i Zorana Zaeva, čelnika oporbenih socijaldemokratia kojim su izrađene smjernice za izborni proces.

Hahn treba u Skoplju pomoći da se održi taj sporazum budući da je Ivanov odbio povjeriti mandat za sastav nove vlade Zaevu unatoč tomu što je uspio osigurati parlamentarnu većinu.

Na izborima u prosincu 2016., održanima dvije godine prije roka, stranka Nikole Gruevskoga VMRO ostvarila je tijesnu većinu, ali nije mogla sastaviti vladu jer nije uspjela obnoviti koaliciju s albanskim strankama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada su socijaldemokrati Zorana Zaeva dogovorili koaliciju s albanskim strankama obećanjem da će albanski jezik postati drugi službeni jezik u Makedoniji.

Ivanov, koji je saveznik Gruevskog, odbio je takvu mogućnost i optužio Zaeva da potkopava makedonski suverenitet izjednačujući albansku manjinu s većinskim narodom.

Europska unija i Sjedinjene Države pozivaju Ivanova da promijeni odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VMRO svaki dan održava prosvjede kako bi iskazao potporu predsjedniku Ivanovu, a s druge strane raste nezadovoljstvo albanskih stranaka.

Makedonski Albanci, koji čine više od 25 posto od 2,1 milijuna stanovnika Makedonije 2001., se podignuli oružanu pobunu tražeći veća prava.

Zapad je pomogao riješiti tadašnji sukob posredujući u donošenju reforma za bolji status Albanaca, no taj sporazum nije zadovoljio nijednu stranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.