Izlazne ankete: Vodi stranka koja ne priznaje kosovsku zastavu

epa07900276 Ethnic Serbs wait for their turn to vote at a polling station during early elections in the northern part of the ethnically divided city of Mitrovica, Kosovo, 06 Ocober 2019. Kosovo holds early elections. The 120 members of the parliament are elected by open list proportional representation, with 20 seats reserved for national minorities. EPA/Djordje Savic

Na prijevremenim parlamentarnim izborima na Kosovu, gotovo dva milijuna građana s pravom glasa biralo je 120 zastupnika u parlamentu. Na izborima se natjecalo više od 1000 kandidata iz 20 stranaka, a sklopljene su četiri koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema prvim izlaznim anketama, vodi oporbena stranka Samoopredjeljenje, u kojoj su. To je stranka koja ne priznaje kosovsku zastavu, čiji članovi ne ustaju na kosovsku himnu, te je donedavno tražila pripojenje Kosova Albaniji, no prije par mjeseci ublažila je retoriku. To je stranka koja je uvijek bila oporba, piše HRT.

Na drugom mjestu je LDK – stranka desnoga centra poznata po tome što baštini političku filozofiju umjerenog Ibrahima Rugove. Tek na trećem mjestu je dosad vladajuća stranka PDK, također stranka desnoga centra u kojoj glavnu riječ imaju umirovljeni časnici OVK. Veliki utjecaj imaju nacionalne manjine koje od 120 zastupnika u parlamentu imaju 20 zastupnika, od čega su 10 srpski.

Sve tri najveće kosovske stranke na izbore su izašle samostalno. Osim ekonomske situacije, u predizbornoj kampanji odnosi sa Srbijom također su bili važna tema. Izbore je pratilo oko 30 tisuća promatrača iz EU-a. Na sjeveru Kosova, gdje žive Srbi, raspoređen je veći broj specijalnih jedinica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peti izbori u posljednjih 12 godina

Na vlasti se najkraće zadržala vlada bivšeg premijera Ramusha Haradinaja, koji je podnio ostavku nakon poziva Specijalnog suda za ratne zločine Oslobodilačke vojske Kosova.

“Kosovo i Srbija trebaju imati minimalne ekonomske odnose. Dobro je imati susjeda s kojim možete poslovati i Kosovo je spremno, ali carine ćemo ukinuti nakon priznanja”, njegova je poruka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi bivši premijer, Isa Mustafa iz Demokratskog saveza u prvi je plan stavio ženu. Prema svim anketama, 37-godišnja Vjosa Osmani ima velike šanse postati prva žena na čelu Kosova. Ona pak smatra kako ne bi trebali potrošiti 80 posto energije na dijalog sa Srbijom, nego se trebaju usredotočiti na probleme svojih građana, a to su obrazovanje, zdravstvo i radna mjesta.

Albin Kurti, također kandidat za premijera (Samoodređenje) nije, kaže, protiv dijaloga, “nego protiv dijaloga bez principa”. Smatra da postoji dijalog sa Srbijom i misli da bi joj “trebali postaviti nekoliko zahtjeva zbog ratnog zločina i štete koja je učinjena”.

Manjinama je u kosovskom parlamentu namijenjeno 20 mjesta, od toga 10 Srbima, koji sudjeluju na izborima s 4 liste, ali najbrojnija je Srpska lista koju podržava Aleksandar Vučić. Oko 117 tisuća Srba ima pravo glasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.