(FOTO) Grabar Kitarović na sjeveru Afganistana posjetila kamp ‘Marmal’, u kojem je smještena glavnina snaga hrvatskog kontingenta

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u ponedjeljak popodne stigla je s izaslanstvom u vojnu bazu “Marmal” pored Mazar-i-Sharifa u kojoj je smještena glavnina snaga hrvatskog kontingenta misije “Odlučna potpora”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izaslanstvo je iz Kabula prevezeno zrakoplovom “Hercules” američkih zračnih snaga, a prije toga je Grabar Kitarović u zapovjedništvu operacije “Odlučna potpora” u glavnom gradu Afganistana jutro provela na sastanku s 30-ak hrvatskih vojnika.

Na tom je sastanku zapovjednik hrvatskog kontingenta, brigadir Stanko Paradžiković, predsjednicu upoznao sa zapovjednicima sastavnica kontingenta, koji su ukratko predstavili dužnosti svake od sastavnica.

Načelnik Glavnog stožera general zbora Drago Lovrić istaknuo je tom prilikom da hrvatski vojnici u Afganistanu provode dva najvažnija oblika obuke afganistanskih snaga sigurnosti – obuku specijalnih snaga afganistanske vojne policije i obuku njihovih pilota za transportne helikoptere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski mentorski tim pritom potpuno samostalno vodi cijeli proces obuke i mentoriranja pripadnika specijalnih snaga afganistanske vojne policije, što dosad nije bio slučaj.

Savjetnica za obuku Tatjana Šulaja u izjavi za hrvatske novinare kazala je kako je iznanađena koliko su je dobro prihvatili pripadnici afganistanskih snaga koje mentorira, a isto naglašava i instruktor na helikopteru MI-17 Petar Bertoluci koji ističe veliku profesionalnost afganistanskih pilota.

Grabar Kitarović na sastanku je hrvatskim vojnicima prenijela pohvale afganistanskih dužnosnika istaknuvši da su posebno istaknuli njihovo kvalitetno postupanje s lokalnom zajednicom, a u svom je obraćanju naglasila i potrebu da hrvatske snage u obuku uključe što više žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenila je kako je situacija u Afganistanu danas puno bolja nego prijašnjih godina, ali i upozorila da je zbog i dalje složene situacije i napada talibana nužno što prije obučiti afganistanske snage sigurnosti, odnosno istaknula važnost hrvatskih vojnika u tom procesu.

Predsjednica je na sastanak stigla u maskirnoj odori s oznakom vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga. “To je oznaka vrhovne zapovjednice u ratu i miru”, uz osmijeh je kazala Grabar Kitarović.

Po završetku službenog dijela sastanka fotografirala se s hrvatskim vojnicima koji su iskoristili priliku i za snimanje “selfija” sa svojom zapovjednicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar Kitarović razgovarala je u Kabulu i sa zapovjednikom misije, američkim generalom Johnom F. Campbellom i tom je prigodom također naglašena sposobnost i profesionalnost hrvatskih vojnika u obavljanju zadataka.

Predsjednica je posjetila i vatrogasnu postrojbu u zapovjedništvu misije, koja dolazi iz Sarajeva. Tom su je prilikom dočekali i djelatnici jedne tvrtke, tzv. kontraktori, zaduženi za obuku i vođenje pasa koji otkrivaju eksploziv i narkotike, a koja zapošljava ukupno sedam Hrvata.

Šestero hrvatskih novinara koji prate njezin boravaka u Afganistanu uvela je i u dio zapovjedništva namijenjen VIP časnicima, u kojem je i sama boravila tijekom svojih ranijih dolazaka u Afganistan, poznat kao “Florence village”.

Grabar Kitarović u Kabulu susrela se s hrvatskim vojnicima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović sastala se u ponedjeljak s trideset pripadnika hrvatskoga kontingenta misije “Odlučna potpora” u zapovjedništvu misije u Kabulu te im izrazila veliku zahvalnost za doprinos uspostavi mira u Afganistanu.

Zapovjednici kontingenta, odnosno njegovih sastavnica, upoznali su hrvatsku predsjednicu sa svojim zadaćama, a ona im je prenijela zahvalnost afganistanskih vlasti na svemu što oni rade za mir.

Grabar Kitarović, koja je u nedjelju počela višednevni službeni posjet Afganistanu, razgovarala je s predsjednikom Ashrafom Ganijem koji je istaknuo da “samo ona zemlja, poput Hrvatske, koja je prošla ratna stradanja može u najboljem smislu razumijeti sve teškoće kroz koje desetljećima prolazi Afganistan”.

Grabar Kitarović u ponedjeljak je hrvatskim vojnicima prenijela da su afganistanski dužnosnici “silno pohvalili posebno postupanje hrvatskih vojnika s lokalnom zajednicom”.

“Ne samo da uspostavljate red i mir, već i prisni kontakt kojim se mijenja i cijela slika o ljudima koji su u misiji”, rekla je.

Grabar Kitarović razgovarala je u Kabulu i sa zapovjednikom misije “Odlučna potpora” Johnom F. Campbellom.

Afganistanske snage rade na uspostavi mira, ali i dalje traju sukobi s pobunjenicima te je u 2014. poginulo 400 njihovih pripadnika, a samo u jednom danu prošli mjesec njih 40.

Hrvatsko izaslanstvo poslije podne u ponedjeljak odlazi na sjever Afganistana, u bazu u Mazar-i-Sharifu.

Ondje se treba sastati sa zapovjednikom Zapovjedništva za obuku, savjetovanje i pomoć “Sjever” Andreasom Hannemanom i visokim civilnim predstavnikom NATO-a za to područje Corneliusom Zimmermannom te s guvernerom pokrajine Balk Mohamadom Ata Norom i koordinatoricom hrvatske razvojne pomoći Rababehom Nadžaibi i korisnicima pomoći.

Grabar Kitarović u više je navrata posjetila Afganistan i NATO-ove snage kao pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju i kao hrvatska ministrica vanjskih poslova. Ovo joj je prvi službeni posjet kao hrvatske predsjednice i zapovjednice Oružanih snaga RH.

“Odlučna potpora” dio je NATO-ovog angažmana u Afganistanu u izmijenjenom obliku i ulozi nakon što je krajem 2014. završena sigurnosna operacija ISAF, pokrenuta 2001. kao dio sveobuhvatnih napora međunarodne zajednice za stabiliziranjem zemlje poslije svrgavanja talibanskog režima. Prvenstvena uloga ISAF-a bila je potpora afganistanskoj vladi u osiguranju i održavanju sigurnosnog okružja koje će omogućiti obnovu zemlje i izgradnju demokratskih institucija.

Suprotno ISAF-u, “Odlučna potpora” nije borbena misija, već NATO s partnerima od 1. siječnja ove godine provodi obuku, savjetovanje i pomaže afganistanskim nacionalnim snagama sigurnosti.

U misiji pod zapovjedništvom generala Campbella sudjeluje oko 13 tisuća pripadnika međunarodnih snaga iz četrdesetak zemalja, među kojima je velika većina Amerikanaca.

Hrvatska temeljem odluke Sabora u Afganistan može uputiti do 120 svojih vojnika, a trenutačno ih se u Afganistanu nalazi devedesetak.

Od početka angažmana HV-a u operaciji ISAF-a 2003., u Afganistanu je sudjelovalo više od 4.500 hrvatskih vojnika, od kojih 162 vojnikinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.